Ish-kreu i PS kujton Spiropalin: Vinte me furgon, vishte minifundin dhe pyeste, xhaxhi Edipi ku do e hamë peshkun?

Ish-kryetari i PS-së në Shkodër, Edip Shiroka, kujtoi kohën kur Elisa Spiropali, sot ministre në kabinetin ‘Rama’, ishte një aktiviste e partisë.

Në një status publik, Shiroka, si shumë të tjerë kujton atë vajzën shëndetligë dhe trupimët që nuk ngjan fare me këtë zonjën e sotme të mbytur nga luksi, të cilën një natë më parë e shihte duke ligjëruar në televizion. Dhe shprehja më lapidare për Elisën është ajo për urinë e saj të vazhdueshme, veçanërisht për të ngrënë peshk, siç rrëfen Shiroka që shkruan:

“Ishte koha kur Saimir Tahiri vinte në Shkodër si përfaqësues i Kryetarit të PS bashkë me dy furgona me të rinj për dekorin e takimeve të Kryetarit, pasi visheshin me mini dhe trajnoheshin për të krijuar atmosferë në skenë. Për atë punë ishin njisha.

Elisa, si pjesë e furgonit të dytë, e pambajtur, e paveshur, e pangrënë dhe e pa pirë, shëndetligë dhe e paforcë, ishte shumë e dhënë pas hejes. Atë kam degjuar të thotë-xhaxhi Edipi ku do hamë ne sonte, do kemi përsëri peshk për darkë si në drekë.. ???

Elisës i qenka hapë pança e nuk i del as Endri Shabani për mëngjes. Leje pastaj çfar do për drekë e darkë. Grykësia e tyre s’ka limit. Shqipërinë e shqiptarët i kafshojnë përditë’