5 persona kanë humbur jetën nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 153 raste të reja

Pesë qytetarë nuk e kanë fituar betejën me Covid-19 në 24 orët e fundit. Bëhet fjalë për një 57-vjeçare nga Kruja, një 60-vjeçar nga Bulqiza, një 62-vjeçar nga Lezha, një 67-vjeçar nga Tirana një 82-vjeçar nga Elbasani.

Aktualisht, në spitalin Infektiv dhe Shefqet Ndroqi, po marrin trajtim mjekësor 178 pacientë të prekur nga koronavirusi, 13 prej tyre në terapi intensive dhe 5 prej tyre të intubuar.

Në 24 orët e fundit në vendin tonë, janë regjistruar 153 raste të reja me koronavirus nga 836 testime të kryera.

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

178 të shtruar- Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 178 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

5 viktima- Ju informojmë se në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 57 vjeçare nga Kruja, një 60 vjeçar nga Bulqiza, një 62 vjeçar nga Lezha, një 67 vjeçar nga Tirana një 82 vjeçar nga Elbasani

836 testime Janë kryer në 24 orët e fundit 836 testime dhe janë konfirmuar 153 raste.

Harta e të prekurve me koronavirus

 57 raste në Tiranë, 15 në Lezhë, nga 11 raste në Krujë, Fier, Pogradec, 8 në Vlorë, 6 në Korçë, nga 4 raste në Lushnje, Mat, Gramsh, Patos, nga 3 raste në Mallakastër, Librazhd, nga 2 raste në Berat, Divjakë, Maliq, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Tepelenë, Malësi e Madhe, Peqin, Memaliaj,
57 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6888 që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika (19 Shtator 2020)
Testime totale 78886
Raste pozitive 12226
Raste të shëruara 6888
Raste Aktive 4980
Humbje jete 358 (Qarku Tiranë 170, Durrës 46, Shkodër 39, Elbasan 23, Fier 18, Korçë 16, Lezhë 15, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 2444
Durrës 559
Shkodër 373
Lezhë 295
Elbasan 274
Korçë 237
Fier 222
Vlorë 189
Kukës 143
Berat 106
Gjirokastër 69
Dibër 69