Ballina Aktualitet Humb jetën një nga 9 të burgosurit e infektuar me Covid-19

Humb jetën një nga 9 të burgosurit e infektuar me Covid-19

Një nga 9 të burgosurit e infektuar me Covid-19 në burgun e Drenovës ka humbur jetën në spitalin “Shefqet Ndroqi” në Tiranë.

Pas përkeqësimit të gjendjes shëndetësore, ai është transportuar në spitalin Covid-2, por nuk ka mundur të mbijetojë.

Nërkohë, është raportuar se për shkak të numrit shumë të madh të të infektuarve mes të dënuarve, tashmë burgu i Shënkollit do të kthehet në spital Covid.

Mësohet se janë afro 40 të dènùar nga bùrgje të ndryshme në vend, që janë pozitiv momentalisht me Covid 19, ndërsa rasti i sotëm është i pari sa i takon jetëve të hùmbùra nga ínfektimet brenda bùrgjève.

Një nga bùrgjet që ka pasur një numër të madh të ínfektuarish është pikërisht ai i Drenovës, ndërkohë që situata duket mjaft sèríoze, dhe për këtë shkak është menduar hapja e një spitali të ri Covid, posaçërisht për të dènuarit.

Çfarë ndodhi në burgun e Drenovës 

Mësohet se ínfektimi i të bùrgosurve është bërë nga personat që janë árrèstuar dhe janë bùrgôsur ditët e fundit. Vatra e parë u zbulua nga një 73-vjeçar i cili vùan ende dènímin në bùrgùn e Drenovës. Pas èkzáminimeve dhe kryerjes së tamponit ai ka rezultuar pozitiv. Por më pas ka rezultuar i ínfèktuar nga Covid-19 edhe i biri që ndodhet në të njëjtën qèli me të moshuarin.

Më tej i janë nënshtruar testit të dènùarit e tjerë, të cilët dyshôhèshin se kanë qenë kontakte të tyre ku 6 prej tyre rezultuan pozitiv ndërsa ínfeksioni vazhdoi të përhapej duke rezultuar pozitivë edhe 2 të tjerë.

Ndërkohë gjatë ditës së sotme kanë rezultuar pozitiv edhe 2 të dènùar tjerë, një prej tyre është një gárdían i cili sapo është kthyer nga plazhi. Bëhet e ditur se edhe familjarët e tij kanë rezultuar pozitiv për virùsín e ri, ndërkohë që ata ndodhen të vetkárántinuar në banesën e tyre. Mësohet se deri tani numri i të ínfèktùarve brenda këtij bùrgù ka shkuar në 10 raste.

Exit mobile version