Buffon: M’i vodhën dy tituj të Serisë A, por e arrita qëllimin

Portieri i Juventusit, Gianluigi Buffon, ka thënë se është i lumtur që i ka arritur qëllimet e veta, përkundër që sezoni 2019/20 rezultoi të ketë qenë i vështirë për të.

Portieri veteran italian u kthye në skuadrën e Juventusit pas një sezoni me Paris Saint-Germaminin. Kthimin e tij e shënoi duke thyer rekord për më së shumti paraqitje në Serie A, ndërsa e festoi edhe titullin e dhjetë me “Zonjën e Vjetër”.

“Jam i lumtur. Ishte shumë e rëndësishme për mua të vija këtu, përndryshe do të më kishte mbetur diçka e papërfunduar”, ka thënë Buffon, në intervistën e dhënë për Il Corriere dello Sport.

“Unë e kisha synim t’i arrijë dhjetë tituj të Serisë A, pasi dy më ishin vjedhur”.

“E arrita këtë qëllim, madje edhe rekordi për paraqitje më kënaq. Por, nuk ka qenë aspak një sezoni lehtë. Unë jam përshtatur gjithmonë, jam altruist për nga natyra”.

“Por, më është dashur të përballem me atë që e përfaqësoja dhe që mendoj se e përfaqësoj ende”.

Buffon ka qenë portieri i dytë i Juventusit, pas Ëojciech Szczesnyt, që nga kthimi i tij në Allianz Stadium.

“Unë e kam testuar veten, Jam shumë krenar me veten sepse e kam kaluar këtë test. Unë gjithmonë e kam urryer arrogancën dhe kjo ka qenë një mënyrë për ta testuar veten, për të thënë që s’jam arrogant”.