Spahia denoncon skandalin, nuk ka tamponë për pacientët, Maqedonia mbi 1 mijë në ditë

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia deklaroi se sistemi shëndetësor është në kolaps i plotë sa i takon situatës me koronavirus, ndërsa shtoi se qytetarët janë lënë në mëshirë të fatit.

Spahia ka ndarë publikisht shqetësimin e një gazetareje, e cila kishte pasur një nga prindërit sëmurë, ndërsa atij nuk i ishte bërë tamponi, që sipas demokratit mungonte.

Mes të tjerash Spahia theksoi se e njëjta problematikë shfaqet dhe kur qytetarët telefonojnë në 127-ën, ku sipas tij personat me simptoma të dyshuara Covid lihen në pritje pa trajtim.

REAGIMI I SPAHIAS
Dështimi i qeverisë me virusin Covid-19 ka cuar në kolaps të plotë shërbimin shëndetësor në të gjitha nivelet. Ky rast i denoncuar nga një gazetare, prindi i së cilës nuk ka marrë dot shërbim në spitalin “Shefqet Ndroqi”, por është përcjellë në shtëpi në gjendje të rënduar shëndetësore, për shkak se qeveria ka ndërprerë shërbimet e mirëfillta specifike në këtë spital për pacientët që nuk kanë Covid! Dhe po sipas eksperiencës së gazetares, “Shefqet Ndroqi” I kthyer në spital Covid nuk kishte tamponë për të vërtetuar problematikën e pacientit!!!

E njëjta situatë me 127-ën, ku personat me simptoma të dyshuara Covid lihen në pritje pa trajtim, e vetëm kur gjendja e tyre bëhet kritike, shtrohen në spital, atëherë kur mundësitë e rikuperimit janë tejet të ulëta!

Një problematikë e re është shfaqur me tamponët, të dyshuar se janë marrë nga Kina e që sipas burimeve japin rezultat fals negativ në 60% të rasteve, e provuar edhe nga njerëz pranë ministres së shëndetësisë, duke rënduar edhe më tej situatën e përhapjes së virusit!
Dukshëm ka mungesa të theksuara në të gjitha drejtimet: nga testet, kapacitetet testuese, mjetet mbrojtëse për personelin shëndetësor, infrastrukturë, aparatura e kapacitete njerëzore të specializuara!

Eshtë skandaloze sjellja e qeverisë në këtë situatë: në vend që të ndërhyhet dhe shpejt madje, kryeministri dhe ministrja e shëndetësisë investohen disa herë në ditë me video e mesazhe propagande duke mashtruar, mbajtur të fshehtë situatën në kolaps të plotë, ndërkohë që qytetarët janë të abandonuar krejtësisht në mëshirë të fatit!