Juve fiton titullin e 9-të radhazi, Ronaldo arrin rekordin historik

Cristiano Ronaldo vazhdon të vendosë rekorde me fanellën e Zonjës së Vjetër. Me golin që shënoi kundër Sampdorias, CR7 ka shkuar në kuotën e 31 finalizimeve në Serie A.
Ai e barazoi fituesin e Kupës së botës me Italinë Felice Borel, i cili në sezonin e largët 1933/34 kishte shënuar 31 gola për Juventusin.

Pasi e barazoi kwtw rekord, Ronaldo synon rekordin tjetër historik, është ai i sezonit 1933/34, po ashtu i arritur nga Borel.

Felice Placido Borel kishte përfunduar sezonin me 36 gola në të gjitha ndeshjet, që nga atëherë, askush nuk ia ka dal ta arrijë këtë me fanellën e Juventusit.

Ronaldo është afër, tashmë ka shënuar 35 gola në të gjitha garat, për ta thyer këtë rekord i duhen edhe 2 gola.

Juventusi edhe zyrtarisht është kampion i Italisë për sezonin 2019/20.

“Zonja e Vjetër” triumfon në Serie A për herë të nëntë me radhë, duke rrëmbyer trofeun e 36-të në histori.

Dy xhiro para fundit të sezonit, Juve shpallet edhe matematikisht kampione pas fitores 2-0 në shtëpi ndaj Sampdorias.

Golat i shënuan Federico Bernardeschi dhe Cristiano Ronaldo.

CR7, i cili barazoi rekord historik sonte për më së shumti gola në një sezon në Serie A për Juventusin, tani është në kërkim të “Këpucës së Artë”.

Me dy ndeshje të mbetura deri në fund, ai ka shënuar 31 gola, tre më pak se Ciro Immobile dhe Robert Lewandowski.

cr7 3 600x360 1