Denoncimi i ushtarakut: Rama me vëlla Olsin dhe Xhaçkën bëjnë kërdinë me pronat e Ushtrisë gjatë pandemisë!

Kryetari i PS Edi Rama dhe deputetet Olta Xhacka dhe Eglantina Gjermeni, gjate nje aktiviteti me titull Forumi i gruas VDay, organizuar nga Partia Socialiste, ku eshte diskutuar ne lidhje me rastet e dhunes ndaj grave.

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar mesazhin e një ushtaraku i cili shkruan se, Rama, vëll Olsi, Don Agaçio, bashkeshortin e Ndrikull Xhaçkës, Dulakun lumturohen me 1 euro me të gjithë territorin e bazës navale të Sarandës dhe 4 hektarë tokë e 1500 m2 objekt ndërtimi dhe 10 tunele, e cila ndodhet në Surrel ngjitur me Sarajet etj etj.

Postimi i ish-Kryeministrit Berisha

Uji fle, hajni nuk fle!

Edvin Hajduti gjate pandemise se covid 19 ben kerdine ne pronat e Ushtrise!

Lexoni denonocimin e ushtarakut dixhital.

Ai denoncon vet Edvin Hajdutin, Vellaçko Olsin, Don Agaçio Dhuratmadhin, bashkeshortin e Ndrikull Xhaçkes, Dulakun se lumturohen me 1 euro me te gjithe territorin e bazes navale te Sarandes dhe 4 hektare toke e 1500 m2 objekt ndertimi dhe 10 tunele, e cila ndodhet ne Surrel ngjitur me Sarajet etj etj.

Denoncon vjedhjet e medha me tenderat nga Ndrikull Xhaçka etj. sb

I nderuar Doktor Berisha,

Jam punonjes ne ministrine e mbrojtjes dhe ne faqen Tuaj qytetari dixhital deshiroj te denoncoj babezine e qeverise mbi pronat e ushtrise edhe gjate fatekeqesise se pandemise Covid – 19.

Besoj ti keni njohur nga shtypi publikimet e Gjeneral Pirro Ahmetaj, i cili ka denoncuar me kurajo korrupsionin e kryeministrit Rama dhe ministres Xhaçka me pronat dhe abuzimet skandaloze ne drejtimin e Forcave te armatosura, si rastet kur nepermjet dhjetra tenderave “sekret”, me disa qindra objekte dhe qindra hektare siperafqe nga pronat e ushtrise te shtrira ne gjithe Shqiperine u jene dhuruar me 1 euro oligarkeve, familjareve te qeveritareve ose militanteve te partise ne pushtet.

Babezia e qeverise eshte rritur edhe mbas termeteve dhe gjendjes se fatekeqesise se pandemise covid 19! Si pershembull:

1-rasti i tenderit per blerje ushqimesh me nje kompani ndertimi (EUROVIA) nga MV, e rregjistruar ne Shqiperi vetem nje jave para tenderit,

2-rasti i tenderit per ndertimin e nje muzeu tjeter armesh me disa milion Euro,

3-tenderat per uniformat dhe karburantin, te cilat pa permbushur standartet minimale, me kercenime merren ne dorezim nga komandantet ushtarake,

4-tenderi per blerjen e GPS-ve edhe per 50 % te makinave jashte perdorimit ose ne tako,

5-rasti i super skandalit me bazen ushtarake detare te Sarandes i denoncuar ne media javen e kaluar nga Gjeneral Ahmetaj https://360grade.al/…/kryeministri-në-ikje-dorovit-për-1-e…/, e cila sic perflitet, u eshte dhuruar me 1 euro Olsit Dullakut , Agaçit, Krajes, Gaçit, …

4-Nepermjet ketij mesazhi dua te denoncoj se gjate fatekeqesise se pandemise me VKM edhe nje prone tjeter e ushtrise, e cila sipas VKM (bashlelidhur) ka siperfaqe 4 hektare, 1500 m2 objekt ndertimi dhe 10 tunele e cila ndodhet ne Surrel, shume afer bunkertit-shtepi te kryeministrit, i eshte dhuruar me 1 Euro, z. Ismet Shehu, nje miku te Kryeministrit (foto) dhe Erion Velise, ose nje guzhinjeri te sapo kthyer nga Anglia dhe qe ka ndertuar nje resorant te njohur prane shtepise se Rames. Sa mundemi te marrim vesh ne, edhe per kete prone te ushtrise, ashtu si edhe per disa qindra te tjera me pare, nuk eshte marre sipas detyrimit te ligjit miratimi i Presidentit te Republikes .

Ju siguroj se sa ka denoncuar gjeneral Pirro dhe ky rast jane te gjitha te verteta. Por duhet ta dini se autoritetet e MM po bejne perpjekje mafioze duke i kaluar nga nje dore ne tjetren per ruajtje pronat e ushtrise, pastaj, per te fshehur gjurmet e grabitjes, j’ua dhurojne oligarkeve dhe familjareve me 1 Euro …

Punonjesit e MM dhe ushtaraket kane shume besim dhe i ndjekin çdo dite denoncimet tuaja per korrupsionin e qeverise. Prandaj ju lutem publikimin te qytetari dixhital por dhe mbajtjen anonim pasi ashtu si ne regjimin e Enver Hoxhes sigurimi i shtetit, sherbimi infomativ i ushtrise, perndjek dhe largon nga puna ushtaraket ose punonjesit e MM qe kane kurajon per te denoncuar rastet korrupsionit me pronat dhe drejtimin skandaloz te ushtrise nga rilindja.”