4 pacientë humbin jetën nga Covid-19/ Tjetër shifër rekord të infektuarish, ja kush qyteti me numrin më të lartë

Shqipëria ka shënuar një tjetër shifër rekord të infektuarish gjatë 24 orëve të fundit ku janë bërë 501 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 102 raste të reja.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 67 raste në Tiranë, 5 në Shkodër, nga 4 raste në Krujë dhe Pukë, 3 raste në Mirditë, nga 2 raste në Berat, Elbasan, Kavajë, Peqin, nga 1 rast në  Durrës, Has, Korçë, Lezhë, Lushnjë, Vlorë, Sarandë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 50 qytetarë, duke e çuar në 2264 numrin e të shëruarve nga fillimi i epidemisë.

Gjendja në të dy spiíalet Còvid paraqitet sèrioze pasi vijon të ketë shtrime të reja. Aktualisht në spitalin Infektiv dhe spítalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 110 pacientë, 14 në terapi intensive dhe 1 i intubuar.

Vdesin koronavirusi 4 pacientë

Koronavirusi ka marrë jetën e 4 pacientëve gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se mes tyre është edhe një 43 vjeçar nga Kamza pa sëmundje shoqëruese.

Ai ishte i intubuar dhe në gjendje të rëndë prej disa ditësh nuk ka mundur të mbijetojë megjithe perpjekjet e mëdha të stafit mjekësor. E kanë humbur betejën me virusin e rrezikshëm edhe një 60 vjeçar nga Shkodra, një 64 vjeçar nga Durrësi në Spitalin Infektiv dhe një 61 vjeçar nga Tirana në Spitalin ‘Shefqet Ndroqi’, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 501 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 102 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 67 raste në Tiranë, 5 në Shkodër, nga 4 raste në Krujë dhe Pukë, 3 raste në Mirditë, nga 2 raste në Berat, Elbasan, Kavajë, Peqin, nga 1 rast në  Durrës, Has, Korçë, Lezhë, Lushnjë, Vlorë, Sarandë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 50 qytetarë, duke e çuar në 2264 numrin e të shëruarve nga fillimi i epidemisë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 50 qytetarë, duke e çuar në 2264 numrin e të shëruarve nga fillimi i epidemisë.