Si të kuroni ankthin dhe depresionin në mënyrë natyrale

Ekspertët tregojnë mënyrat e thjeshta, por të fuqishme përmes të cilave natyra zvogëlon stresin dhe krijon një shpëtim të menjëhershëm. Këto kurime natyrale nga ankthi, depresioni dhe pagjumësia, do të ndryshojnë jetën tuaj.

Ndërsa gjërat vërtet kanë ndryshuar me kufizim e lëvizjeve, ju prapë mund të korrni përfitimet mendore dhe emocionale të natyrës, pavarësisht se ku jetoni, premton studiuesi për lumturi, John Zelenski.

“Çdo gjë, duke filluar nga shikimi i një fotografie peizazhi deri në ujitjen e luleve të shtëpisë, është e vërtetuar se do të zvogëlojë ankthin dhe madje të shkaktojë sjellje më të mira shoqërore si empatia, bamirësia dhe zemërgjerësia”, deklaron ai.

Një arsye që natyra i tërheq shpirtrat tanë në mënyrë dramatike, është sepse ajo promovon një gjendje shpirtërore unike të qetësimit të quajtur ‘magjepsje e butë’, duke ndezur krijimtarinë dhe ulur ankthin.

Nëse jeni të irrituar
Me kaq shumë ndryshime kohëve të fundit, nervat tuaja janë të inatosura pasi zhurma e gjithçkaje nga lajmet në TV te familjarët e zhurmshëm, rritin ankthin tuaj. Kjo është arsyeja pse pjesa tjetër e jetës moderne është kaq stresuese, veçanërisht tani që ne kemi kaluar kohë në shtëpi dhe nuk mund t’i shpëtojmë dot lehtësisht.

Kura natyrale: Tingulli i ujit ose zhurma e reshjeve të shiut janë relaksuese
“Kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për të ‘shpëtuar’ nga zërat e njerëzve”, thotë Wallace, duke zbuluar se ky është kamuflimi ideal për zërin e njeriut. Të dëgjoni zhurmë të tilla si zërin e shiut ose valëve të detit në YouTube, për dy minuta shuan ankthin dhe ul tensionin.

Nëse jeni të mbingarkuar
Gjatë muajve të fundit është dashur të mësoni më shumë gjëra të reja se kurrë më parë, nga eksperti amator i teknologjisë, duke provuar të mësoni aplikacione të reja si Zoom deri te financat personale për të gjetur mënyra krijuese për të zgjatur buxhetin tuaj.

Kura natyrale: Shijoni ‘wabi-sabi’
Filozofia japoneze e ‘wabisabi’ do të thotë të vlerësosh bukurinë në pa përsosmëri, veçanërisht çoroditjen sublime të natyrës, nga një ditë me re në ditët kur gjethet fillojnë të bien – shpjegon Maxwell. “Të marrësh një moment për të medituar mbi bukurinë e të metave të natyrës na ndihmon të kuptojmë se pa përsosmëritë tona janë gjithashtu të bukura, duke lehtësuar presionin që i bëjmë vetes dhe duke rritur besimin tonë”, deklaron ai.

Nëse nuk mund të flini
Ju dëshironi gjumë të thellë, por ankthi kërkon t’ju mbajë zgjuar edhe një natë tjetër. “Ndërsa plakemi, hormoni i gjumit – melatonina zvogëlohet, ndërsa hormoni i stresit – kortizoli rritet, duke e bërë atë edhe më të vështirë të shkëputet”, zbulon Laura Koniver, autore e “The Earth Prescription”.

“Dhe në një cikël të mbrapshtë, kur jemi të privuar nga gjumi, ne jemi më të rrezikuar nga ankthi dhe depresioni”, shton ajo.

Kura natyrale: ‘Prekja e tokës’
Pulsi i fushës elektrike të tokës në të njëjtën frekuencë si truri ynë, relakson valët alfa të trurit, zbulon Dr. Koniver.

“Prekja e Tokës, ose ‘tokëzimi’, na ndihmon të sinkronizohemi me atë fushë dhe të futemi në një gjendje shëruese”,pohon ekspertja.

Pavarësisht nga emri, argumentimi nuk do të thotë domosdoshmërish të bësh një shëtitje zbathur në bar. Në një studim, prekja e tokës për vetëm një sekondë, u tregua se ul tensionin dhe çon në gjumë më relaksues. /