Presidenti i Brazilit rezulton me Covid-19, ju ‘hakërrehet’ gazetarëve: Shikojeni fytyrën time

residenti brazilian, Jair Bolsonaro, ka njoftuar drejtpërdrejt në televizion se ai ka testuar pozitiv për koronavirus. “Rezultoi pozitivisht,” iu tha një Bolsonaro i cili mbante një maskë në fytyrë një grupi reporterësh gjatë drekës së të martës, jashtë vendbanimit të tij zyrtar.

“Nuk ka asnjë arsye frike. Kjo është jeta, “shtoi presidenti. “Jeta Vazhdon. Falënderoj Zotin për jetën time dhe rolin që më është dhënë për të vendosur të ardhmen e këtij kombi të madh që quhet Brazili.”

Bolsonaro, 65 vjeç, ka trivializuar në mënyrë të përsëritur pandeminë dhe distancimin e largët shoqëror, madje ndërsa Brazili u bë vendi i goditjes së dytë pas Shteteve të Bashkuara, me më shumë se 65,000 vdekje dhe 1.6 milion raste të konfirmuara.

Në mars, pasi Covid-19 shkaktoi viktimat e saj të para në Brazil, populisti i ekstremit i djathtë përdori një adresë drejtuar kombit për t’u mburrur që, nëse infektohej, ai do të shkundte shpejt sëmundjen falë sfondit të “atletit”. Që nga ajo kohë, Bolsonaro ka vazhduar të marrë pjesë në ngjarje sociale dhe mitingje politike, shpesh duke veshur maska ​​në mënyrë të gabuar, ose duke mos i veshur ato fare.

Pasi njoftoi rezultatin e tij pozitiv të Martën, Bolsonaro u tërhoq nga reporterët të cilëve iu drejtohej, hoqi maskën dhe, duke u ‘hakërryer’, tha: “Vetëm shikoni fytyrën time. Unë jam mirë, mirë, falënderoj Zotin … Faleminderit të gjithë atyre që janë lutur për mua … dhe për ata që më kritikojnë, pa problem, të vazhdojnë të kritikojnë aq sa të duan. ” Diagnoza e Bolsonaro vjen vetëm tre ditë pasi ai kishte drekuar në shtëpinë e ambasadorit amerikan në Brazil, Todd Chapman, në kryeqytetin, Brasília.

Të pranishëm gjithashtu në atë festimin e Ditës së Pavarësisë ishin disa anëtarë të lartë të kabinetit, përfshirë ministrin e jashtëm, Ernesto Araújo, ministrin e mbrojtjes, Fernando Azevedo dhe djalin e presidentit, Eduardo, një politikan që është përfaqësuesi i Steve Bannon në Amerikën e Jugut. Burrat u fotografuan pa maska ​​për fytyrën.

Bolsonaro ka habitur shpesh me deklaratat e tij, ku teksa ishin regjistruar 1005 vdèkje të reja nga Covid 19 brenda 24 orëve, duke e çuar në mbi 35.000 disa javë më parë, kèrcënoi së do ta nxjerrë vendin e tij nga Organizata Botërore e Shëndetisisë, të cilën e akuzon për “paragjykim ideologjik“. Kreu i shtetit amerikan Donald Trump e ka njoftuar më herët tërheqjen e SHBA nga OBSH, përgjigjen e së cilës ndaj krizës së koronavirusit e konsideroi si tepër të pabalancuar në favor të Kinës.

“Presidenti i Shteteve të Bashkuara e la OBSH dhe ne po mendojmë të bëjmë të njëjtën gjë”, tha Bolsonaro duke folur para gazetarëve para pallatit presidencial. “Nëse OBSH do të vazhdoje te funksionojë duke marrë anë, atëherë dhe ne do të largohemi gjithashtu”, deklaroi ai.