Shpërthim i fuqishëm në fabrikën e fishekzjarreve, 150 persona dyshohet se ishin brenda saj

Një shpërthim ka ndodhur në një fabrikë fishekzjarresh në Turqinë veriperëndimore ku të paktën raportohet për 10 persona të plagosur.

Kishte rreth 150 punëtorë në fabrikën jashtë qytetit të Hendek, në provincën Sakarya, Gov. Të paktën 10 persona u shtruan në spital, citon të thoshte televizioni HabertTurk.

Disa zjarrfikës dhe ambulanca u dërguan në fabrikë, e cila është larg zonave të banuara. Më parë, videoja televizive tregoi një re të madhe tymi me kërpudha që ngrihet nga fabrika.

Televizioni HaberTurk tha se autoritetet bllokuan rrugët që çojnë në fabrikë. Familjet nxituan në faqe për lajme për të dashurit e tyre.