Bashkia e Fierit u mbyll dyert qytetarëve dhe biznesve, Subashi i Ramës feston me dreka dhe darka i dehur tapë

Kryetari i Degës së PD Fier, ish-deputeti Luan Baçi ka reaguar ndaj gjendjes së rëndë të qytetarëve dhe bizneseve në qytetin e Fierit.

Baçi shkruan në reagimin e tij se, në dyert e Bashkisë së Fierit shkojnëqytetarë të thjeshtë për t’u sqaruar apo edhe përfaqësues të bizneseve nga më të medhatë te qytetit, por dyert e Bashkisë qëndrojnë të mbyllura me pretendimin se nuk lejohet të hyjnë si pasojë e masave të marra ndaj COVID -19.

Reagimi i plotë i Luan Baçit

GJENDJE E RENDE E QYTETAREVE DHE BIZNESEVE NE FIER, BASHKIA DHE SUBASHI I EMERUAR I SAJ BEJNE FESTA, DEHEN ME ALKOL NE DREKA DHE DARKA.

Sjellja e tyre arrogante, mosperfillse dhe shume ofenduese me qytetaret dhe bizneset tashme eshte kthyer ne normalitet.

Ne dyert e Bashkise se Fierit shkojne qytetare te thjeshte per tu sqaruar apo edhe perfaqsues te bizneseve nga me te medha te qytetit tone, por dyert e Bashkise qendrojne te mbyllura me pretendimin se nuk lejohet te hyjne si pasoje e masave te marra ndaj COVID -19.

Paperjashtuar ketu edhe Bizneset qe vet i njoftojne per tu paraqitur edhe pse jane te pajisur me maska dhe dorashka prape nuk lejohen te hyjne.

Per drejtuesit e babezitur dhe hajdut te bashkise, nuk eshte problem te organizojne festa ,dreka dhe darka, te hane ,te pine dhe te dehen, ne zyra dhe ne ambjente te mbyllura ne periferi dhe nga ana tjeter, justifikohen me Covid-19, per mos te pritur qytetaret hallexhinj te lene ne meshire te fatit dhe bizneset qe po thuaj jane te gjithe ne veshtiresi te pakrahasueshme me pare dhe ne prage falimenti.

Bizneset ishin duke pritur nga bashkia e Subashit te emeruar dhe te skaduar, qe kete vite, taksat e bashkise te ishin falur, pasi te gjithe jemi deshmitare, te mbylljes se tyre per muaj te tere, si dhe vazhdimi i punes aktualishte eshte jo rentabel, me zero xhiro dhe shpenzime te rritura.

Argumentet pa sens te rritjes se nje takse si kompesim per uljen e takses tjeter jane disa nga justifikimet qe punonjesit e Bashkise u japin bizneseve.

Tarifa me vlere te ndryshme per kategori te njejta biznesi, ne disa subjekte edhe pse te gjithe jane te klasifikuar si biznes i madh diku eshte 60’000 leke, ne nje biznes tjeter 80’000 leke dhe ne nje tjeter 150’000 leke.

Keto nuk jane shifra normale por jane anormale sic jane vet punonjesit dhe Drejtuesi i Komanduar i Bashkise Fier.

Bizneset e qytetit tone po hasin cdo dite veshtiresi nga situata e pergjitheshme qe po kalon gjithe bota.

Mire qe per ti falur taksat, qe do ishte veprimi me normal qe duhet te benin, keta hajdut nuk e shkojne ne mendje, po per ti lehtesuar bizneset dhe tu jap mundesine per ti paguar me dy keste dhe per ti shtyre pagesat ne funde te vitit, pse nuk e beni Subashi ?

Jo vetem kaq por ultimatumi i tyre eshte qe keto taksa te paguehen deri ne 30 Qershor ndryshe hajdutet e Subashit, te korruptuarit arrogante do te versulen se qente, per ti shantazhuar dhe gjobitur deri ne realizimin e plote te vjedhies se tyre.

Pse mendon si ti ‘zhvasi’ me shume duke ju faturuar sherbimet e paofruar nje pjese te madhe te Bizneseve qe qendruan per me shume se 2 muaj te mbyllur.
Atyre ju takon me ligji t’ju perpjestohet taksat per aq muaj qe ata kane ushtruar aktivitetin,por….

Fatkeqesisht, jo te gjitha Bizneset i dine ligjet apo kane te punesuar nje jurist per tja bere te ditur qe Bashkia “po ju vjedh hapur ” taksat me vlera te pa perllogaritura ,te pa argumentuara sa duan dhe kur duan…

I ftoj te gjitha bizneset, te rezistojne, te mos i paguajne taksat e padrejta qe Subashi i emeruar i bashkise, po i merr padrejtesishte, pagesa e ketyre taksave eshte falimentim i biznesit te tyre dhe per pasoje, mbetja pa buken e perditshme te familjeve dhe femijve te tyre.

Protestoni para bashkise, mos lejoni tju vjedhin, mos kini frike, tashme keta jane te deklaruar si hajdute, te gjithe bashke, ne do fitojme, jemi me ju, ne mbeshtetjen tuaj.

Po jap nje nga shembujt e shumte, te urdherpagesave te bizneseve, qe ankohen, per dyfishimin e taksave te bashkise Fier, ne kete vite te mbrapsht te coronavirusit por akoma me keq dhe te Ramavirusit.

doc 2