Ballina Editorial Pse duhet inkurajuar PS të heshtë për qëndrimet antiperëndimore të Ramës?

Pse duhet inkurajuar PS të heshtë për qëndrimet antiperëndimore të Ramës?

Nga Red VARAKU

Nuk ka se si mos ta mbash të qeshurën kur shikon një dordolec politik të degraduar si Rama, që bën sikur nuk “do t’ia dijë” për vendimin e Parlamentit Europian, institucioni më lartë vendimmarrës i BE, i cili i vendosi atij 15 kushte të ashpra, ku praktikisht i kërkon atij tashmë dhe ligjërisht, të arrestojë bashkëpunëtorët e tij më të afërt, elitën drejtuese të rilindjes dhe më pas të dorëzojë pushtetin.

Kjo jo dhe aq për pamjen e lodhur të tij këto ditë se sa për përpjekjen e tij për t’i dhënë zemër edhe atyre mbështetësve të fundit të tij që akoma nuk e kanë kuptuar që anija e rilndjes po fut ujë nga të gjitha anët.

Ai e ka të qartë që vendimi për bllokimin e integrimit është njëkohësisht dhe dështimi i tij më i madh. Kjo sepse ky vendim lidhet me ëndrrën më të madhe të shqiptarëve që është ribashkimi me Europën dhe Perëndimin.

Siç e ka të qartë se si e ka fundin ai që guxon të mos i marrë seriozisht kushtet e perëndimit, jo aq nga perëndimi se sa nga vetë shqiptarët, për të cilët kushdo që tenton ta kthejë kursin e rrugëtimit të tyre, përfundon në koshin e plehrave të historisë së këtij vendi edhe fizikisht.

Pra, vendimi i Parlamentit Europian e ekspozon Ramën plotësisht jo vetëm si të paaftë për shkak se fqinji ynë Maqedonia, i cili ishte shume larg nesh në procesin e integrimit, i hapi negociatat, por edhe si tradhtar të çështjes më të rëndësishme shqiptare.

Ajo që bën më shumë përshtypje është heshtja dhe mosreagimi i PS për këtë dështim. Kjo sepse kur vjen puna për qëndrime të tilla ata duhet të shprehen qartë nëse janë me Ramën, apo me popullin shqiptar, SHBA-në dhe vendet perëndimore.

Sepse, duke injoruar totalisht kushtet e Perëndimit për integrimin e Shqipërisë, ai duket se ka vendosur ta marrë peng Partinë Socialiste dhe ta degdisë në fund të historisë.

Pra, përpjekja e Edi Ramës për ta marrë peng PS në rrugëtimin e tij antiperëndimor është e qartë, por ajo që habit është heshtja e PS. Kjo heshtje është një miratim I qëndrimit publik të Edi Ramës, i cili e kompletoi skenarin e tij antiperëndimor në çdo detaj, deri tek kërcënimi për t’iu bashkuar projektit rus të Jugosllavisë së re.

Jo se heshtja e partisë që i mbajti shqiptarët me dhunë të ndarë nga perëndimi është ndonjë çudi, por çudi është fakti që ata kanë vendosur të heshtin edhe kur shohin që timonieri i tyre ka vendosur ta përplasë anijen e tyre me një zemërim, që mund ta fundosë atë përfundimisht, duke hedhur në det të gjitha investimet e tyre politike. Ky nuk do të ishte vetëm fundi i Ramës, por dhe fundi i tyre politik.

Socialistët duhet ta ndajnë menjëherë këtë histori dhe nuk ka pse lidhin fatin e tyre vetëm me Edi Ramën, sepse Edi Rama pas vendimit të PE jo vetëm që është i mbaruar, por rrezikon qelinë. Ama PS rrezikon të kthehet në një sekt jo vetëm të diskretituar, por të pafuqishëm për tu rikthyer shpejt në pushtet.

Ndaj, kjo nuk është më një betejë për tu distancuar nga Edi Rama pasi ai nuk përfaqëson më asgjë në Shqipëri. Kjo është një betejë për të ruajtur dinjitetin, orientimin perëndimor dhe për të çrrënjosur celulën më të rrezikshme antiperëndimore në Shqipëri.

Ky nuk është më një rast për ta justifikuar Edi Ramën. Nuk është as rasti të relativizojmë të keqen. Njeriu që ka shtatë vjet që terrorizon shqiptarët me kamzhik në dorë nuk mund të tolerohet kur çmendet dhe hidhet në luftë kundër Perëndimit vetëm, sepse ky i fundit ia ka përplasur derën turinjve dhe ka vendosur ta largojë.

Jo se një karagjoz i lodhur dhe qesharak do të mund t’ia dalë, por rrezikon ta fundosë përfundimisht PS, dhe në këtë rast të gjithë jemi në mbështetje të tij.

Exit mobile version