Ballina Aktualitet FRPD Mat reagon pas konfirmimit në detyrë të kryebashkiakut të Ramës

FRPD Mat reagon pas konfirmimit në detyrë të kryebashkiakut të Ramës

Pas konfirmimit në detyrë të kryebashkiakut të Ramës për Matin, Agron Malaj ka reaguar Forimi Rinor i PD në Mata. “Për çdo të ri që aspiron të jetë në politikë, të ndërtojë të ardhmen këtu dhe të japë kontributin e tij në të mirë të vendit, ja ku e ka shembullin që duhet të ndjekë”, shkruhet në reagimin e FRPD, Mat.

Malaj është denoncuar nga PD si person i dënuar dhe që nuk duhej të ishte në këtë detyrë, por KQZ kvendosi ta konfirmojë në detyrë kryebashkiakun e Ramës për Matin.

Vendimi në favor të Malajt u mor me 5 vota pro dhe asnjë kundër, ndërsa sipas drejtuesit të instucionit Klement Zguri, Malaj nuk ka qenë në kushtet e ndalimit për të kandiduar.

Në fjalën e tij në KQZ, nënkryetari Denar Biba, është shprehur se KQZ e ka lejuar njëherë kandidimin e Malajt, dhe nuk mund të ketë një vendimmarrje të re.

Agron Malaj ka qenë i dënuar me 10 muaj burg për armëmbajtje pa leje dhe se nuk duhet të qëndronte më në detyrë, pasi preket nga ligji i dekriminalizimit. Prokuroria e Përgjithshme nisi hetimet dhe njoftoi se për mandatin e Malajt nuk mund të shprehej, pasi e ka deklaruar në formular përpara kandidimit këtë penalizim.

Exit mobile version