Si ta “mashtroni” metabolizmin që të djegë më shpejt dhjamin

Ju mendoni se po bëni gjithçka në rregull, sallata të mëdha për drekë, duke lënë mënjanë ëmbëlsirën, duke e hedhur poshtë atë gotën e dytë të verës. Por për disa arsye, kilet nuk pranojnë të ulen.

Nëse keni menduar ndonjëherë nëse metabolizmi juaj thjesht është i prishur, nuk jeni vetëm, thotë Haylie Pomroy, një nutricioniste me më shumë se 20 vjet përvojë klinike dhe autore e Metabolism Revolution: Lose 14 Pounds in 14 Days and Keep It Off for Life.

“Kur gratë vijnë në zyrën time, ato shpesh kanë provuar gjithçka mund të mendojnë, nga dieta ekstreme në të ngadalta dhe të qëndrueshme,” thotë Pomroy, e cila ka ndihmuar të famshëm duke përfshirë Cher, Reese Witherspoon dhe Jennifer Lopez të futen në formën e tapeteve të kuqe. “Gjëja më e zakonshme që ata më thonë është se ata besojnë se kanë një pikë të caktuar” dhe nuk do të jenë në gjendje të bien më poshtë. Disa më thonë se mendojnë se duhet të kenë dëmtuar përgjithmonë metabolizmin e tyre, e pakuptimtë. Metabolizmi juaj nuk është paraprakisht i programuar me një numër të paracaktuar.

Përparimi i shkencës nga Instituti Kombëtar i Shëndetit zbulon se dieta e rreptë ngadalëson metabolizmin, duke e bërë atë dy herë më të vështirë për tu tretur. Duke ditur saktësisht se sa energji ka nevojë për të kryer funksionet e tij të përditshme, trupi djeg vetëm kalori të mjaftueshme për të mbajtur sistemet e tij të vazhdojnë dhe i ruajnë pjesën tjetër si yndyrë për një emergjencë të mundshme.

Dieta e shpejtë e metabolizmit
“Dietat me kalori të ulët janë stresuese për trupin. Ato nxisin prodhimin e kortizolit dhe përfundojnë paketimin e yndyrës, ”shpjegon Pomroy. “Unë nga përvoja e di se heqja e ushqimit për të humbur peshë thjesht nuk funksionon.” Në të vërtetë, kjo privim na tërheq më thellë në ciklin e mbrapshtë të stresit dhe shtimit të peshës. “Krijon një spirale negative të mosfunksionimit metabolik,” thotë Pomroy. “Ju e përjetoni si shtim në peshë dhe energji të ulët.”

Për t’i ndihmuar gratë të çliroheshin nga ky kurth yndyre, Pomroy u fut në shkencën më të fundit metabolike dhe zbuloi një strategji të re. “Unë gjithmonë po shikoj drejt ushqimit si rrugën për të shëruar metabolizmin,” thotë ajo. Në të njëjtën kohë, ajo sugjeron ndryshimin e raporteve makronutrient gjatë gjithë javës, kështu që disa ditë janë më të larta në karboni ndërsa të tjerët janë më të larta në yndyrë ose proteina. Moreno shpjegon pse është kaq efektive: «Kur trupi është mbërthyer në një pllajë, duhet ta sfidosh, fizikisht dhe metabolikisht. Duhet ta ngatërrosh për ta humbur. ” Kjo sepse kur trupi nuk e ka idenë se kur ose çfarë është vakti tjetër, nuk mund të drejtojë metabolizmin në mënyrë të efektshme. Përkundrazi, duhet të digjet gjithçka, në rast se së shpejti më shumë ushqim do të vijë. Kjo përcakton fazën e humbjes së lehtë në peshë.

Plani funksionon shpejt, dhe rezultatet e hollimit përmirësohen me kohën. “Do të kalosh” pikat historike “për të mposhtur ato kile kokëfortë,” premton Pomroy. Gratë që ndjekin planin e Pomroy humbasin një kile çdo ditë, dhe rezultatet mbresëlënëse amplifikohen me kalimin e kohës.