“Pak orë me vajza të bukura brenda çmimit të drògës”, detaje nga dosja ku përfshihet miku i Shullazit

Një vit më parë pikërisht në muajin prill të vitit 2019, Pòlicia e Shtetit në bashkëpunim me RENEA-n, vunë në pránga gjashtë persona nga Elbasani dhe Tirana në kuadër të një operacioni të koduar “Shënkoll”. Në pránga ranë gjashtë personat mes të cilëve edhe ish miku i qèlisë së Emiljano Shullazit, i cili tregëtonte lëndë nárkotike në dy qytetet Elbasan dhe Tiranë.

Sakaq sipas burimeve asokohe Prokroria e Elbasanit kishte rreth një vit që hètonte rreth këtyre gjashtë personave, madje implikoi në hètim edhe tre agjèntë të saj të cilët ishin të koduar me numra nga ana e Prokurorisë. Ndërkohë në lidhjet e tyre për tregëtimin e lèndës narkòtike, kryesisht kòkainë, të arrèstuarit komunikonin me kode, si përshembull “një sabrator e gjysmë naftë” e shprehje të tilla me qëllim që të mos kuptoheshin ndoshta nga ndonjë pèrgjim ndërsa si duket kanë qenë të sigurtë se një e tillë nuk do iu ndodhte.

Dosja përfshin gjatë të arrèstuar të cilët janë: Klajdi Gjeci, Klaudjo Trungu menaxherin i lokalit “My Brother” në Elbasan, Agron Qafën, Skënder Pëllumbin, Lavdosh Demaj dhe Lorencio Gjini. Në muajin prill të vitit 2019 Pòlicia gjatë operacionit që u krye në banesat e tyre, sekuestròi gjithashtu edhe një sasi prej 500 gramë kòkainë, ndërsa kishte të sigurtë të dhënat për tregëtimin e lëndës narkòtike.

Duke vënë në shërbim të tyre tre agjentët, Prokuroria nisi të zbulojë se ata jo vetëm që tregtonin drògë, por bënin edhe pazare. Sipas Prokurorisë në rast se dròga e tyre shitje, ato u siguronin klientëve edhe vajza të bukura dhe të reja për të kaluar pak orë me to ku çmimi përfshihej në lëndën narkòtike që ato shisnin. Sipas Prokurorisë pjesë e kësaj oferte ka qenë edhe një agjent i implikuar si përdorues dròge, i cili më pas raportoi për ofertën pikërisht tek eprorët e tij në pòlici.

Me kodet 315, 317, 316 agjentët arritën të mbledhin shumë material për arrèstimin e tyre. Sakaq i arrèstuari Klaudio Trungu përveçse merrej me shitjen e kòkainës në lokalin “My Brother” në Elbasan, gjithashtu ishte pjesë aktive e grupit kríminal që vepronin në këtë qytet. Kurse Klajdi Gjeçi gjithashtu është një emër i njohur, pasi ka qënë i dènuar më parë dhe njihet për miqësinë që ka me Emiljano Shullazin. Shtetasit Agron Qafa, dhe Klajdi Gjeci, si organizatorë të grupit kríminal, siguronin lëndën narkòtike dhe pjesëtarët e tjerë të grupit kryenin shpërndarjen e lëndës narkòtike në dòza të vogla në qytetin e Elbasanit.

Pòlicia gjatë kontrollit fizik të krerëve të grupit, por edhe kontrollit në banesat e tyre, gjeti dhe sèkuestròi në cilësinë e pròvës materiale një sasi prej rreth 550 gramë lëndë narkòtike të dyshuar kòkainë. Tashmë kjo dosje pritet ti kalojë gjykatës e cila do të marrë edhe vendimin për gjashtë të arrèstuarit.