Ballina Aktualitet Kush është oficeri i Forcave Speciale që u kthye në baron dròge

Kush është oficeri i Forcave Speciale që u kthye në baron dròge

Operacioni i Forcës së Ligjit i ka kërkuar deklarimin e pasurisë edhe shtetasit Gëzim Çelaj, i cili është një personazh i njohur i botës së krímit në vendin tonë. Përpara 1997-ës, Çela ka qenë oficer i Forcave Speciale, ndërsa më pas iu fut botës së krímit, dhe u shndërrua në një nga tráfikantët më të mëdhenj në vendin tonë.

Çelaj është i njohur si “bosi i tráfikut të drògës” që vinte nga Turqia, përmes Bullgarisë, Maqedonisë e Shqipërisë, drejt Kosovës dhe vendeve Perëndimore. Në vitin 2015, Çela ákuzohej për tráfik ndërkombëtar kòkaine. Në vilën e tij në Fushë Kuqe u gjet një sasi prej 18 kg kòkainë.

Në qershor të vitit 2014 policia shqiptare dhe ajo kosovare shkatërroi një grup të strukturuar kríminal, i cili tráfikonte dròga të forta nga Turqia drej Europës Perëndimore, përmes edhe territorit shqiptar. Në pikën kufitare të Morinit në Kukës u árrestua shtetasi, Erald Hysolli, me 7 kilogramë kòkainë. Ai luante rolin e korrierit të drògës që kishte marrë në Prishtinë. Në të njëtën kohë në Prishtinë u árrestuan në flagrancë 3 persona, si u sekuestruan 50 kilogramë kòkainë dhe heroinë.

Kurse gjatë kontrolleve të ushtruara në shtëpinë e Gezim Çelës në Fushë Kuqe të Mamurrasit, u gjetën 18 kiliogramë heroinë, 150 kilogramë kanabis sativa. Si dhe u sekuestruan 9 armë, 3 snajpera, granata dhe makina të blinduara. Gëzim Çela i shpallur në kërkim dhe u lirua nga gjykata shqiptare me argumentit se ai vuante nga një sëmundje e rëndë. Më pas ai u árrestua se kishte falsifikuar kartelën mjekësore dhe u la në “árrest shtëpie”. Por kur policia ka rrethuar shtëpinë e Çelës në Mamurras ai nuk ishte.

Kur mbërrinte në Shqipëri dròga dërgohej në shtëpinë e Gëzim Çelës, në Fushe Kuqe. Nga ku kishte si destinacion final vendet e Perëndimit. Gjatë kontrollit në shtëpinë e Çelës, policia ka mundur të sekuestrojë 20 bidona açeton dhe 500 litra perzierës. Çela e kishte shndërruar vilën e familjes në laborator për përzierjen e drògës. Çela u shpall në kërkim si kreu i këtij rrjeti të tráfikut të drògës. Për Çelën ekziston një dënim nga gjykatat italiane me 11 vite bùrg dhe 150 mijë euro gjobë, për tráfik droge.

Exit mobile version