Shifrat sureale me Covid-19, ja sa të prekur publikuan sot ekspertët e Ramës

Ekspertët e Ramës po japin shifra sureale me të infektuarit nga Covid-19. Dje dhe pardje këta “ekspertë” deklaruan se kishte 20 dhe 21 raste të prekurish me Covid, ndërsa sot e ulën shifrën në 13.

Mesa duket këta ekspertë po bëjnë lojën e Ramës pëer të mbajtur popullin nën terror psikologjik dhe në izolim.

Mjeku i njohur, Gëzim Xhepa shkruan në një postim në faqen e tij sociale se, presioni propagandistik dhe mediatik i këtyre ditëve për justifikimin e strategjisë totalisht të gabuar në izolimin e tejzgjatur, për së paku gjashtë javë thuajse pa praninë e sëmundjes dhe viktimave nga COVID-19…, po ndjell vetëm panik, stres dhe ankth për kalimin e jetës në normalitet…!!!

Mjekë të njohur dhe ekspertë të fushës së shëndetësisë kanë deklaruar se pandemia tashmë është pothuajse e zhdukur, ndërsa ekspertët e Ramës vijojnë të mashtrojnë.

Ja njoftimi i ministrisë së Shëndetësisë

Ju informojmë rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët e fundit. Kanë vijuar testimet në Laboratorin e Virologjisë në ISHP për të dyshuar të prekur me Covid19, dhe vazhdon puna intensive e epidemiologëve në terren për gjurmimin aktiv të rasteve.

Në 24 orët e fundit janë kryer 282 testime nga të cilat janë konfirmuar 13 raste pozitive, përkatësisht, 11 raste në Tiranë, 1 rast në Krujë dhe 1 rast në Shkodër.

Janë testuar 39 personel shëndetësor nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 3 raste, kontakte të rasteve të mëparshme pozitive.

Gjatë 24 orëve të fundit janë identifikuar disa raste të reja për të cilat po vijon hetimi epidemiologjik.

Në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 23 të prekur, nga të cilët 5 janë në terapi intensive, njëri prej tyre është i intubuar. Rreth 8% e të prekurve aktivë po trajtohen në spital kurse pjesa tjetër po ndiqen nga mjekët e familjes.

Në vendin tonë janë 266 persona aktivë me COVID19, ku në Tiranë janë mbi 68 % e të prekurve, kurse pjesa tjetër janë kryesisht në Durrës, Kamëz, Krujë.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 17 mijë testime molekulare dhe serologjike dhe janë konfirmuar pozitivë 1197 raste, ndërsa rreth 75% e të prekurve janë tashmë të shëruar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të tregohen të kujdesshëm, duke respektuar rregullat e vendosura, për të ruajtur veten dhe të afërmit.

Mos neglizhoni shenjat e sëmundjes dhe për çdo shqetësim telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.