Deklarata e fortë e aktorit ndaj Ramës: Po shkatërron gjithë Shqipërinë! Ka ministër që u bën shqiptarëve ato që s’i bënë serbët në Kosovë

Deklarata e fortë e aktorit ndaj Ramës: Po shkatërron gjithë Shqipërinë! Ka ministër që u bën shqiptarëve ato që s’i bënë serbët në Kosovë

Aleanca per Mbrojtjen e Teatrit ka zbarkuar sot në qytetin e Gjirokastrës dhe dhjetëra qytetarë janë mbledhur para teatrit “Zihni Sako” ku firmosin peticionin për të ringritur Teatrin ashtu siç ishte. Pjesë e artistëve ishin edhe Neritan Liçaj dhe Edmond Budina, të cilët nuk hezituan sërish të thonin fjalën e tyre para njerëzve rreth kësaj çështje.

Liçaj nuk i kursen akuzat ndaj Ramës, për të cilin thotë se po shkatèrron vendin dhe ka emëruar një Ministër të Brendshëm që i bën popullit atë që serbi nuk i bëri Kosovës.

“Ai nuk do asgjë, e urren qytetin e vet. Siç e shkatërroi Tiranën kur ishte kryetar Bashkie, po shkatèrron të gjithë Shqipërinë tani dhe besoj kjo është e qartë për të gjithë. Është njeri i nguli thíkën pas shpine Kosovës, atij populli të bukur që është larë në gják me shekuj për të arritur pavarësinë dhe çfarë bën, merr një ministër të brendshëm si pjatë xaxiqi, i ziu që i futet shqiptarëve në 5 të mëngjesit me gaz, gjë që nuk e bënë as serbët në Kosovë. Është shumë e turpshme”, tha Liçaj.

Ndërsa regjisori Edmond Budina foli para mediave duke thënë se qëllimi i Aleancës është të ndryshojë gjërat në këtë vend.

“Kultura duhet të jetë e pavarur nga politika. Arti është ai që duhet ta zgjojë qytetarin dhe kultura do të zhvillohet vetëm nëpërmjet kulturës dhe artit. Shikoni çfarë ndodh në vendet e tjera të Europës, ata kanë me dhjetëra teatro sepse kjo është kultura e vendit. Këtë duam të sjellim në qendër të politikës shqiptare, qoftë sot, qoftë nesër dhe është krím i madh që të braktiset ky teatër. Me ndihmën e qytetarëve, besoj se do i ndryshojmë gjërat në këtë vend”, tha Edmond Budina.

licaj 1 743x405 1