Ish-deputetja e PS: Rilindja s´ka lidhje me PS, deputetëve ua mbylli gojën edhe Ardi Veliu

Arta Dade, ish-deputete e PS, tha se Rilindja nuk ka asnjë lidhje me atë çfarë përfaqëson Partia Socialiste.

Në këtë kuadër, Dade tha se ajo që ndodhi në Komisionin e Sigurisë, ku një Drejtor i Përgjithshëm i Policisë, i mbylli gojën deputetëve, ndërsa sulmonte një familje, tregon se ato deputetë atje s´kanë kurajo.

“Imagjinoni pak këta deputetë që s´kanë kurajo të reagojnë ndaj një Drejtori Policie, si qëndrojnë përpara Kryeministrit”, tha Dade në emisionin Tempora.

Sipas saj, policia sot është kthyer në një instrument ku rrëfëhen barcaleta si ajo policia e para viteve ´90.

“Ne nuk jemi në atë kohë dhe policia është trajnuar, por shikoni se çfarë ndodhi. Është e turpshme qoftë ai sulmi që Drejtori i Përgjithshëm i Policisë i bëri një familjeje, ashtu edhe heshtja e deputetëve, që janë kthyer thjesht në zëdhënësa të Kryeministrit”, tha Dade.

Sipas saj, asnjë prej deputetëve nuk ka sot tagër që të marrë një vendim pa marrë lejen e Kryeministrit.

Në këtë kuadër, ajo tha se ndërsa njerëzit ndodhen në çadra, që prej tërmetit të 26 nëntorit, ministri Arben Ahmetaj, thotë se do nxjerrim nga dheu lekët për Teatrin e ri.

“Pse nuk dalin nga dheu paratë për ndërtimin e banesave që u shkatërruan nga tërmeti? Njerëzit janë ende në çadra dhe nuk dihet sa do të rrijnë”, tha Dade.

Sipas saj, me emrin e PS është abuzuar shumë dhe Edi Rama përmende vetëm Rilindjen.

“Rilindja dështoi dhe Rama iu kthye Partisë Socialiste. Edi Rama edhe punët që ka bërë si Kryebashkiak i ka bërë me Kryeministrat socialistë, Pandeli Majko, Ilir Meta dhe Fatos Nano.

Rama pasi krijoi këtë grupimin e MJAFT, një miku i tij i tha që ti që do të bëhesh Kryeministër i Shqipërisë nuk mund të bëhesh me këto çupëlina. Atëherë, Rama mori PS, Mjaft u transformua në G 99 dhe nën okelion e Rilindjes, u përfshinë në PS”, tha Dade.