Diktatura, kukuvajkat e sistemit dhe metamorfozat e vemjeve politike!

Nga Arif REXHMATI

Shqiperia po kalon situaten me te veshtire ekonomike, sociale dhe politike qe nga rrezimi i sistemit komunist, biles edhe me te pashprese se viti i mbrapshte 1997, kur komunistet e rinj ideuan rrezimin e pushtetit demokratik me arme!

Disa mendojne se eshte model autokracie, une them se po instalohet diktatura, pasi perveç se nuk ekziston de’fakto as nje institucion plural, po tentohet me shpejtesi qe edhe legalisht te kete privim te te drejtave dhe lirive njerezore, siç jane ato te levizjes, te zgjedhjes dhe te informimit. Nderhyrjet ne kodin penal me qellimin e vetem per te ndeshkuar kritiket dhe opozitaret tregojne haptazi se regjimi diktatorial ne Shqiperi eshte instaluar por i maskuar nen petkun e nje “vendi demokratik”.

Kur qytetaret po vuajne pasojat e pandemise, te termetit dhe te varferise ekstreme te shkaktuar nga keqqeverisja e Rames, ky i fundit me sjelljen e nje kllouni po tallet dhe po e zhyt Shqiperine ne nje kaos ekonomik, social dhe me pasoja per sigurine kombetare.

Sistemet totalitare nuk vijne nga qielli, por ata kultivohen ne shoqeri te pazhvilluara qe harrojne shpejt te kaluaren e tyre, qe frikesohen apo frustohen nga filozofite e implementuara nga nje grusht njerezish te lidhur me krimin ligjor dhe ekonomik.
Kur nje shoqeri pranon te mashtrohet, ti vidhet vota , ti bindet qeverisjes se nje te droguari apo personi me çrregullime mendore pritet gjithçka deri tek prishjet e trashegimise kulturore siç eshte Teatri Kombetar.

Ne kushtet kur nje person vendos per gjithçka ,edhe se kur duhet marrim ajer , problemi nuk eshte me vetem ky i çmendur, por edhe ata qe i mbajne ison e kukuvajkave te nates me disa media te blera , me disa portale pa vlere qe per gjithçka te keqe qe ka Shqiperia, fajin e paska opozita dhe kryetari Basha!

Krahasimi i te pakrahasueshmes, eshte dashakeqesia me e madhe ndaj opozites dhe pajtim me gjendjen ku jemi. Te thuash se ky eshte i keq por opozita eshte fajtore se Rama qeveris keq eshte ndihma me e madhe qe i behet regjimit. Pikerisht kete kerkojne edhe regjimet: te shperlajne trurin e nje shoqerie, te vrasin shpresen, besimin tek alternativat zhvillimore dhe te zhyten ne batakun e varferise qe sjell qeveria hajdute dhe administrata e korruptuar.

Sikur te mos mjaftonin kukuvajkat e oborrit te diktatorit , qe “vajtojne” opoziten dhe “harrojne” qeverisjen, (ne fakt keta paguhen per kete pune ndaj sulltanit Rama) , te shumte jane edhe disa “opozitare” te Opozites, te cilet pasi kane livadhisur sa kane dashur ne besimin e dhene nga demokratet, tani te ngelur pa pushtetin e dhuruar, pa ofiçet, pa postet e tyre, duan te faktorizohen me sharje, me ndarje , me etiketime, me perçmime te Opozites!

Ne opozite mendoj se kane me shume vlere bashkimi i forcave dhe ideve te gjithsecilit qe mendon se ky regjim duhet te rrezohet, ne te kundert ata persona nuk jane hiq me shume se disa vemje politike te cilat pasi jane ushqyer ne stadin e tyre “larvor” ne kohen e qeverisjes se PD-se, tani po kalojne metamorfozen e tyre per te siguruar strehe tek sekti i rilindjes…

Ka vetem nje mundesi te rrezojme me mjete demokratike kete regjim, te bashkohen te gjithe bashke, idealiste, pragmatiste, qejfmbetur por jo te shitur, ata qe jane mesuar vetem te votohen dhe jo te votojne, te bashkohemi tek Opozita Shqiptare, tek PD-ja, tek Lideri Basha, tek platforma per zhvillimin e Shqiperise dhe alternativa e kahershme per Shqiperine si Europa!

Per Shqiperine pa Edi Ramen!