Reforma Zgjedhore/ Bylykbashi: Rama synon të marrë kontrollin e komisioneve zgjedhore

Ka përfunduar në orët e vona të mbrëmjes takimi i Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore që po mbahet në Pallatin e Kongreseve dhe ka zgjatur për rreth 4 orë.

Përfaqësuesi i opozitës Oerd Bylykbashi gjatë një prononcimi për mediat tha se kishte debat në lidhje me debatin për identifikimin biometrik.

“U hap debat në lidhje me votimin elektronik. Doli qartë që maxhoranca nuk është e gatshme të eci në këtë drejtim të fusë identifikimin biometrik për të garantuar që kutitë e votimit të mos mbushen nga komisionerë, me ato vota ato që nuk erdhën të votonin.

PS e bëri të qartë se nuk ishte e gatshme për këtë. Kjo është një nga temat kryesore të opozitës që të numërohen vota të zgjedhësve dhe jo të falsifikuara.

Pa u arritur kjo çështje është e vështirë. Ajo që ne presim nesër është që mazhoranca të vijë me një propozim ku identifikimi biometrik të jetë në të gjitha qendrat zgjedhore të Shqipërisë.

Qeveria të vendosë para, në mënyrë që në Shqipëri mos të manipulohen zgjedhjet. Maxhoranca vuri në pikëpyetje mundësinë që kjo të mos realizohej. Kjo tregoi qartë sesi maxhoranca e sheh zbatimin në të ardhmen. Synon të marrë kontrollin e komisioneve. Identifikimi biometrik është thellësisht i lidhur me profesionalizmin e administratës zgjedhore.

Maxhornaca nuk është e gatshme për çështjen e qeveris teknike. Nëse nuk garantohet mosmbushja e kutive do të kemi numërim brilant dhe do të vijë një pushtet me vota të vjedhura që nuk i duhet askujt”, tha Bylykbashi.

Mazhoranca nuk e do votën biometrike

Duke folur para gazetarëve, Oerd Bylykbashi është shprehur se është diskutuar një nga çështjet më të rëndësishme: votimi elektronik.

Bylykbashi u shpreh: “U diskutua një nga çështjet më të rëndësishme. Debati u bë për votimin elektorinik. Për fat të keq për ne sot është i qartë qëndrimi i mazhorancës për të mos futur votimin biometrik. Mazhoranca nuk e ka pranuar këtë. PS e bëri të qartë që nuk ishte e gatshme të pranonte këtë. Pa u arritur një kompromis mbi këtë çështje, është e vështirë të arrihet një rezultat për çështje të tjera. Diskutimet e tjera për teknikalitete kanë pak rëndësi”.

Përfaqësuesi i PD tha se mazhorancës i është lënë afat deri nesër në orën 11 kur do të mblidhet sërish Këshilli Politik për të ofruar gatishmërinë për futjen e identifikimit biometrik në të gjitha qendrat e votimit dhe pilotimin e votimit elektronik.

“Mazhoranca nuk do që të mos ketë votim në emër të emigrantëve që nuk kanë ardhur kurrë në Shqipëri, të mos ketë votim familjar, që komisionerët të mos mbushin kutitë në mbylljen e procesit të votimit për ata që nuk erdhën të votonin dhe të mos votohet me karta identiteti të falsifikuara. PS e bëri të qartë që nuk ishe e gatshme për këtë. Kjo është një nga temat kryesore të opozitës prej vitesh për garantimin e kutisë, që kur të numërohet  të numërohen votat e vërteta të zgjedhësve dhe jo të falsifikuara. Pa arritur kompromis për këtë çështje është e vështirë të arrihet kompromis për çështje të tjera si administrata zgjedhore, administrimi i zgjedhjeve nxjerr rezultatin.

Presim që mbledhjen e nesërme në orën 11:00, mazhoranca të vijë me një propozim ku të jetë e qartë: Identifikimi biometrik duhet të jetë në të gjitha qendrat e votimit në zgjedhjet e ardhshme, të ketë një projekt pilot për votimin eleketronik dhe kjo të dalë e qartë jo si opsion i mundshëm për KQZ, por një detyrim për të dhe qeverinë. Qeveria të vendosë paratë në mënyrë që shqiptarëve të mos u manipulohen zgjedhjet”.