Ballina Aktualitet Greqia rihap ishujt edhe për turistët e huaj: Presim vizitorë që nga...

Greqia rihap ishujt edhe për turistët e huaj: Presim vizitorë që nga 15 qershori

Greqia do të hapet më shpejt nga sa ishte parashikuar, edhe për turistët e huaj. “Greqia pret turistë nga jashtë duke nisur prej 15 qershorit”, deklaroi kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, një vendim ky për të ndaluar kolapsin ekonomik.

Kreu i qeverisë greke tha se shumica e fluturimeve për në Greqi do të rifillojnë nga 1 korriku, kur hotelet sezonale do të rihapen dhe karantina 2-javore për të huajt nuk do të jetë më në fuqi. Po kështu ai shtoi se do të lejohen vetëm vizitorët nga shtetet ku pandemia Covid-19 shfaq nivele të ulëta.

Ndërkohë, turistët nga vendet me prekshmëri të lartë nga infeksioni janë të ndaluar. “Ne do ta fitojmë betejën ekonomike ashtu si kemi fituar atë shëndetësore”, tha Mitsotakis, duke paralajmëruar se ndikimi financiar nga koronavirusi do të jetë i madh.

Turistët do të lejohen të hyjnë në Greqi pa test koronavirusi apo karantinë. Ministri i Turizmit, Haris Theoharis tha se, zyrtarët shëndetësorë do të kryejnë teste atëherë kur kërkohet. Greqia ka konfirmuar 2.878 raste, ndërsa janë regjistruar 171 vdèkje.

Exit mobile version