Diskreditimi i Veliajt për Teatrin, nisin dorëheqjet nga Këshilli Bashkiak (Dokumenti)

Përplasje të mëdha brenda Këshillit Bashkiak të Tiranës pas shembjes së Teatrit Kombëtar.

Burimet bëjnë të ditur se, të paktën, dy anëtar të Këshillit Bashkiak kanë dhënë dorëheqjen.

Anëtarja Genta Mezini, me anë të një emaili ka njoftuar kolegët e tij se ka dhënë dorëheqjen nga Këshilli bashkiak dhe arsyet sipas saj, janë personale.

Mezini shprehet se nuk ka ndërmend ti bëjë publike arsyet e vetëlargimit nga Këshilli.
Por një tjetër dorëheqje nga Këshilli Bashkiak ka bërë më shumë bujë, por është mbajtur i fshehtë.

Ervin Mete, kryetar i G99, parti e formuar nga Erion Veliaj dhe ish-zv/ministër në qeverinë e Ramës, ka dhënë dorëheqjen nga këshilli bashkiak.

Dorëheqja e tij është pranuar në mbledhjen e këshillit bashkiak të datës 18 maj.

222