SPAK nis zyrtarisht hetimet për shembjen e Teatrit Kombëtar, të kallëzuar zyrtarë e lartë të Bashkisë dhe Ministri i Kulturës

Prokuroria e Posaçme Anti- Korrupsion (SPAK) mësohet se ka nisur zyrtarisht hetimet për shembjen e Teatrit Kombëtar. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se prokurori i çështjes do të jetë Ervin Kondili.

Mësohet se Kondili ka nisur nga puna dhe ka sekuestruar të gjithë dokumentet nga Bashkia Tiranë për procedurën e ndjekur për shembjen e dy godinava të Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimenal “Kujtim Spahivogli”.

Prokurori hetimet i ka nisur pas kallëzimit të bërë nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, e cila ka dorëzuar dy padi, të cilat tashmë janë bashkuar. Po ashtu mësohet se do jenë disa zyrtarë që do merren në pyetje për këtë çështje, për të dhënë dëshminë e tyre.

Mes personave që do merren në pyetje do jenë inxhinierët që kanë firmosur për shembjen e godinave të Teatrit Kombëtar, por dhe zyrtarë të tjerë në Bashkinë Tiranë.

Aleanca për Mbojtjen e Teatrit ka dorëzuar dy padi në SPAK, ku të kallëzuar janë zyrtarët më të lartë të Bashkisë Tiranë, drejtuesit e Policisë, drejtori i Teatrit Kombëtar, Ministri i Kulutërës etj. Sipas AMT shembja e Teatrit Kombëtar është bërë në mënyrë të jashtëligjshme dhe për këtë të gjithë ata që kanë firmosur duhet të mbajnë përgjegjësi.

Godina e TK u shemb të dielën në 17 maj, orët e para të mëngjesit. Aksioni i IMT u ndihmua nga forca të shumta policie, të cilat përdorën dhe dhunën për të nxjerr protestuesit nga godina. Pas shembjes së godinës së teatrit kanë nisur protesta, të cilat janë mbështetur dhe nga opozita.