Video/ Shikoni si u sulmua nga barbarët arkitekti i ri vetëm pse nuk donte të shembej Teatri

Njëri nga aktivistët që ra pre e dhunës shtazarake të barbarëve të veshur me uniformë policie ishte edhe arkitekti i ri, Mend Zavalani.

Mendi nuk kishte bërë asnjë faj, dhe krim as që bëhet fjalë të kryej ndonjë artist, por e vetmjja gjë ishte pse nuk dëshironte që të shembej Teatri Kombëtar.

Ai ishte përkrah artistëve në mbrojtje të Teatrit, por u përball me barbarët dhe ata e morën zvarrë dhe e qëlluan si shtazë duke i shkaktuar plagë të rënda në fytyrë dhe në të gjithë trupin.

Reagimi i arkitektit Mend Zavalani në Facebook

Pamje te renda…
Nata e mbremshme do te ishte hera e pare dhe e vetme qe do te qendroja gjate gjithe nates ne mbeshtetje te Teatrit Kombetar. Videon munda ta filmoj pak sekonda pas nisjes se bastisjes se dhunshme qe bene forcat speciale me maska dhe mbase arme.

Ora shenonte 4:30 dhe kishin ngelur shume pak mbeshtetes te kauzes te shperndare ne shesh, ndersa disa te tjere po pushonin ne erresire brenda. Trupat e maskuara erdhen me terror duke terhequr me dhune e shtyre te pranishmit.

Ne nje moment pas videos ata u versulen mbi ne ne mes te sheshit te teatrit, duke qene ne numer kaq me te madh, saqe vete une kam marre shume goditje te forta dhe te njepasnjeshme ne koke dhe ne fytyre nga disa persona, duke me rrezuar e thyer syzet. Goditjet ishin aq te vazhdueshme saqe me kerrusen dhe ndieja vetem koken te mpire dhe dhimbje ne brinje dhe qafe.

Nje grusht i forte ne syrin e majte me erresoi shikimin dhe nga veshi i djathte gjaku me rridhte deri ne xhup, teksa trupat policore me terhiqnin drejt makines se tyre.

Kur arritem ne rajon, artisti Pleurad Xhafa, qe i kishin nxjerre kaviljen dhe kaluam bashke deri ne paraburgim, me beri nje foto te veshit te gjakosur. Munda t’u bej nje telefonate edhe babait e mamase, Kozeta Zavalani, para se te me sekuestronin celularin.

Falenderoj oficeret e policise te rajonit nr. 3 qe kane treguar integritet dhe nder te tjera nuk kane prekur celularin tim.

Ndërsa nëna e tij, gazetarja e njohir Kozeta Zavalani shprehet se ka kaluar orë tmerri dhe ankth të paparë për djalin e saj.

Ja çfarë shkruan nënë e tij, gazetarja Kozeta Zavalani

Kam kaluar orë të tmerrshme në ankth. Më në fund, pas 9 orësh, neodiktatura me maska, pasi e dhunuan pa paralajmërim, ne mënyrë të pajustifikueshme e kriminale tim bir, Mend Zavalani, që mban emrin e paraardhësit e patriotit Menduh Zavalani, e liruan nga paraburgimi me dëmtime të rënda dhe detyrim paraqitjeje. Krimi: qendrimi në mbrojtje të Teatrit…Tani është I traumatizuar, me veshin e çarë, që ia qepën në spital, me hematoma në sy, kokë e kudo në trup, pasi ka qendruar 9 orë në paraburgim dhe u lirua me detyrim paraqitjeje si pjesëmarrës i tubimeve të paligjshme…arkitekti që nuk donte veçse të mbronte një vlerë kombëtare!

Gepostet von Mend Zavalani am Sonntag, 17. Mai 2020

teatri33