Reagimi i fortë i Bashës: Rama, palaço, populli do ta dërmojë dhe largojë këtë bandë, nuk do të shpëtojë!

Kryetari i opozitës, Basha deklaron se populli do ta larëgojë këtë banda e cila nuk meriton të ketë emrin qeveri. “Largim i kësaj bande do të vijë nga populli”, tha Basha në një intervistë për News24.

Basha tha se kanë rënë të gjitha institucionet dhe se Shqipëria sot po shikohet vetëm si një plaçkë për tu vjedhur. “Kanë shkatërruar çdo balancë institucionale dhe po mbyllin mediat. Jemi në një regjim dhe vendi duhet të gjejë zgjidhjet tek zgjedhjet e parakohshme”, tha Basha.

Basha deklaroi se të gjithë qytetarët duhet të bashkohen sot në mbrojtje të Teatrit. “Do të ishte turp që sot të shikojmë nga njëra anë një bahskim të Europës në mbrojtje të Teatrit dhe të mos bashkohemi ne këtu në Tiranë.

“Ky nuk është gjë tjetër veçse një palaço që gënjen nga mëngjesi në darkë dhe ka lënë shqiptartë në mëshirë të fatit”, tha Basha duke ju referuar situatës së vështirë ekonomike që po kalojnë sot shqiptarët.

“Sot isha me fermerët dhe janë në një gjendje mjaft të vështirë dhe në prag të falimentimit”, tha Basha. “Sot Shqipëria është në krizën më të thellë ekonomike dhe është vendi me krizën më të rëndë ekonomike në rajon”, tha Basha.

“Teatri është afera e radhës e korrupsionit të Edi Ramës. Ne jemi i vetmi vend në botë që në mes të pandemisë, qeveria në shkelje të ligjit, po vrapon të shemb një ndërtesë që është monument kulture, në një aferë që është e lidhur me zabtimin e territorit dhe ndërtimin e kullave.

Tani thonë, se afera e kullave është vënë në aneks. Thone se teatrin do e bëjmë me lekët tona! Unë kam takuar këto ditë qytetarë, biznese, në Sukth Durrës, në Shijak, gjendja është aty ku nuk mban më. Në këto dy muaj që ka nxjerr Rama, është 58 milionë euro.

Dje nuk është bërë asnjë pagesë. Ti paske 30 mln euro për teatrin?! Po ku i gjeti? Janë të lali Fikut. Ai është përgjegjës që ka infektuar Krujën,. Kurbin, Dhe dje kemi parë infektime në Durrës. Ai i ka rrasur nënat shqiptare në hapësira të vogla. Sepse ai refuzon që t’i paguaj. Paratë e taksave, ua çon incenatorëve. Ka hequr TVSh për jahtet. Kush ka jahte? Oligarkët.

Pandemia e nxori lakuriq. Ai është e keqja e këtij vendi. Teatri është aferë e pastër korruptive. Këtu tregohet se nuk funksionin asnjë normë e shtetit ligjor. Është test për disa institucione, siç është SPAK, që duhet të hetojë vendimin e Këshillit Bashkiak.

Dhe anën e paligjshmërisë, pasi Bashkia nuk ka të drejtë të shemben një monument kulture. I gjithë ky turravrap, bëhet me një qëllim, që të hiqet vëmendja që Rama është kryeministri më i dështuar në Ballkan, si rezultat i dështimit të ndihmës për njerëzve. Shqipëria ndodhet para një dimri ekonomik më të keqin. Kriza ekonomike do të jetë me e thellë”, tha Basha.