Ballina Bota & Rajoni Vritet “Baroni i Zi”, miliarderi rus që luante Hockey me Putin

Vritet “Baroni i Zi”, miliarderi rus që luante Hockey me Putin

Miliarderi rus dhe baroni i zi Dmitry Bosov ka vdékur nga vetévrárja në shtëpinë e tij në një periferi të Moskës, thanë autoritetet të mërkurën.

Të afërmit zbuluan trúpin e Bosovit me plágë nga árma e zjarrit në shtëpinë e tij në fshatin luksoz të Usovo në periferinë elitare të Moskës Rublyovka, tha Komiteti i Hetimit të vendit në një deklaratë. Një pistóletë Glock u gjet afër

Bosov nuk la një shënim vetévrásës, raportoi e përditshmja e biznesit Kommersant.

Bosov, 52 vjeç, u rendit në vendin e 86-të në listën e Forbes, të miliarderëve më të pasur rusë me një vlerë neto prej 1,1 miliardë dollarësh. Ai ishte një aksionar kryesor dhe kryetar i bordit të Alltech Group, një firmë investimesh që administron anthracit, qymyr dhe kompani të tjera të energjisë dhe pasurive të patundshme.

Anthracite Siberian Alltech, eksportuesi më i lartë në botë i qymyrit anthracit, është sponsori i përgjithshëm i Lidhjes së Hokejve të Natës të Rusisë, një ndërmarrje e themeluar nga Presidenti Vladimir Putin.

Alltech shprehu ngushëllime për familjen dhe njerëzit e afërt të Bosov.

Një burim pa emër afër Bosov i tha faqes së internetit të lajmeve RBC se biznesmeni kishte qenë “në avantazh” kohët e fundit.

“Që nga fillimi i vitit, ai filloi transferimin e të gjitha pasurive tek vetja duke pushuar punonjësit,” u citua të thoshte personi. “Është përkeqësuar në maj, të gjithë menduan se ai po përgatitej të shesë pasuritë.”

Bosov u përball me një padi për shpifje pasi shkarkoi partnerin e tij të biznesit Alexander Isayev në prill, njoftoi faqja e internetit e lajmeve Radio Evropa e Lirë / Radio Liberty e financuar nga SH.B.A.

Një tjetër padi, për shkelje të kontratës, kundër miliarderit të vonë ishte ngritur në Shtetet e Bashkuara nga punonjësi i një firme investimesh të kontrolluar nga Bosov, aktive në biznesin legal të marijuanës.

Ai ishte gjithashtu shok dhe bashkëlojtarë në hockey me Vladimir Putin.

Exit mobile version