Zhupa thirrje Ramës: Hiq fashën orare! S’ka asnjë efekt ndaj virusit! Leri qytetarët të punojnë, leri bizneset të ringrihen

Nga Ina ZHUPA

Me fashen orare per te dale nga shtepia dhe per mbyllur bizneset qe gjithcka te mbaroj ne 17:30 jemi unik ne bote!

Se çfare ben virusi pas 17:30 vetem Rama e di🤔🤔 Edhe ne zonat e gjelbra vazhdon i njejti orar, edhe pse ditet ne vijim do lejohen aktivitetet pothuaj te gjitha prap i njejti orar!!!!!

Kjo vendimarrje eshte absurde edhe ska asnje lidhje me masat per luften ndaj virusit. Kjo vecse absurde tashme eshte e demshme per biznesin e vogel te bareve edhe restoranteve qe pritet te rihapen me 18 maj mbas gati 10 jave mbyllje.

Ata jane drejtuar me leter Rames duke parashtruar se: “Prej 2 muajsh përpiqemi të gjejmë ndonjë marrëveshje me qiradhënësit për shtyrjen në kohë apo lehtësim sado të vogël të saj. Përballemi me pamundësinë për të punuar dhe për të fituar të ardhurat e jetesës për familjet tona..”.

“ Kërkojmë nga ju z.Kryeministër të rishikoni mundësinë e rihapjes sa më parë të aktiviteteve pa kufizim orari. Ushtrimi i aktivitetit tonë nuk mund të jetë i njëjtë me orarin zyrtar të punës, pasi klientët gjatë këtij orari do të jenë të angazhuar në punë,”

Kerkese mese e arsyeshme edhe e nevojshme per ta, por edhe per qytetaret ne pergjithesi per te mos levizur te gjithe ne nje kohe por sa me shume kohe per te mos pasur dyndje te njerezve kudo.

HIQ FASHEN ORARE/ FASHA ORARE ESHTE NON SENS DHE SKA ASNJE EFEKT NDAJ VIRUSIT.

Leri qytetaret te punojne, leri bizneset te ringrihen vete se shteti nuk pyet per ta!