Donald Trump: E di të vërtetën për Kim Jong Un, në një të ardhme jo të largët…

Presidenti Donald Trump tha të hënën se ai kishte një “informacion shumë të mirë” në lidhje me statusin shëndetësor të Kim Jong Un, udhëheqësi komunist i Koresë së Veriut, duke lënë të kuptohet se populli amerikan do të dëgjonte për këtë në “të ardhmen jo shumë të largët”.

Kim nuk është parë në publik që nga 11 Prilli, dhe mungesa i tij për t’u shfaqur më 15 Prill gjatë përkujtimit të gjyshit të tij të ndjérë, sundimtarit themelues totalitar të Koresë së Veriut, nxiti thashéthemet se Kim ishte potencialisht i sëmurë apo edhe i vdèkur.

“Kim Jong Un? Unë nuk mund t’ju them saktësisht. Po, unë kam një ide shumë të mirë, por nuk mund të flas për këtë tani,” tha Trump të hënën në përgjigje të pyetjes së një reporteri në një konferencë shtypi të Shtëpisë së Bardhë. “Unë thjesht i uroj mirë.” “Shpresoj që ai të jetë mirë,” shtoi presidenti. “Unë e di se si po bën ai, duke folur relativisht. Do të shohim. Ju ndoshta do të dëgjoni në një të ardhme jo shumë të largët”.

Trump ka mohuar me ngulm raportet e lajmeve për shëndetin e Kim, duke e etiketuar si raportim “të rremë” të CNN që udhëheqësi i Koresë së Veriut mund të jetë i sémurë rèndë. “Unë kam një marrëdhënie të mirë me Kim Jong Un dhe shpresoj që ai të jetë në rregull,” u tha Trump gazetarëve javën e kaluar.

Ndërkohë, organizatat e mediave të Koresë së Veriut kanë heshtur në lidhje me thashéthemet e lëkundshme, duke publikuar deklarata të vjetra ose të padenjë nga Kim. Të hënën, media shtetërore e Koresë së Veriut raportoi se ai “dërgoi mirënjohjen e tij” për punëtorët që ndërtojnë një zonë turistike në zonën Wonsan. Dhe gjatë fundjavës, një zyrtar i Koresë së Jugut i tha Fox News se Seul besonte se udhëheqësi i Koresë së Veriut ishte “i gjallë dhe i mirë”.