Denoncohen lidhjet e Olsi Ramës me bosët e krimit, përpjekje për të liruar vrasesin…

Mirembrema dhe Pershendetje i nderuar Doktor Berisha jame oficer opilcie po ju nise disa te dhena per lidhjet politike te bandave te Vlores dhe po ju njoftoj se politikan me peshe po nderhyjne ne gjykate dhe do lirojne keto jave vrasesin Tesilian Basho vrasesin e denuar perjete ne Itali per vrasjen e dy qytetarve italian dhe qe ju e keni denoncua disa here kete kriminel te rrezikshem
Ketu me poshte po ju jap disa te dhena te reja mendoj te dobishme per krijimin n3 9zoneh perkatese

Vellezerit Basho Tesilian, Satilno dhe Aldair jane ushtare besnik dhe anetaret me kryesor dhe aktiv ne banden e Ferdinand Llanaj (Rob i Selenices).
Llanajt kan lidhje dhe iteresa shume te forta me politiken sot ne pushtet, ata jane te lidhur dirrekt me vellain e kryeministrit Edi Rama, Olsi Ramen kjo lidhje iu eshte trasheguar atyre nga ish padrinua i Vlores Edison Harizi i cili mbeti i vrare ne vitin 2018.
Mbas vrasjes te Padrinos Edison Harizi, Llanajt ne Vlore te mbeshtetur dhe nga narkopolitika moren pushtetin absolut jo vetem ne boten e krimit dhe trafikun nderkombetar te droges dhe te armeve ne drejtim te Italise Greqis dhe Turqise por edhe brenda vendit si ne tendera, drejtori, administraten publike etj etj..

Edison Harizi kishte lidhje te fuqishme dhe dirrekte me Olsi Ramen vellain e kryeministrit Edi Rama dhe njeheresh deputet i qarkut te Vlores, mbas vdekies se tij keto lidhje me interesa te medha kriminale dhe narkopolitike kaluan te grupi i Llanajve sepse ky grup kriminal mbas vdekjes te Harizit mbeti me i fuqishmi dhe ne vitet e kaluara kishte treguar besnikeri dhe aftesi ne sherbim te narkodrejtuesve ne partis socialiste.

Dihet publikisht se ne vitet e kaluara ata i kan sherbyer edhe narkopolitikaneve te tjere si Damian Gjiknurit kordinator i Vlores ne zgjedhiet e 2017. Fatmir Xhafes dhe Sajmir Tahitit.

Kur Gjiknuri u caktua kordinator per Vloren ne zgjedhjet e pergjithshme ne vitin 2017 ne sherbim te tij per Selenicen dhe fshatrave te lumit te Vlores u caktua nga shefi i tyre ne ate kohe Edison Harizi grupi i Llanajve dhe ne cdo takim apo dalje qe bente Gjiknuri per fushat me banoret e Selenices dhe te fshaterave ishte i shoqeruar nga Klodian Llanaj, Satilno Basho dhe nga disa kriminel te tjere pjestar te bandes. Kta te fundit me ane te parave te hashashit dhe me presionin qe ushtronin te ata qytetar te ndershem qe nuk i pranonin keto para te pista i mundesuan Partis Siciliste nje fitore shume te thelle ne ato zona.

Ferdinand Llanaj ne ortakeri me Agron Xhafen dhe Gramoz Muratin kane drejtuar dhe organizuar gjithe trafikun e heroines dhe kokaines qe kalonte nga qyteti i Vlores me anije kamiona dhe gomone ne drejtim te Italis.
Gjithashtu drejtonin trafikun e lojerave te fatit dhe kane pasur ne menyre te rregullt pervec disa bar lloto edhe dy kazino te medha ne qytetin e Vlores kjo pervec opinionit publik qe e di normalisht kete gje mund edhe te verifikohet shume kollaj me nje kontroll te thjeshte ne serverin e QKR sepse kto dy kazino kane qen ne emrat e Ferdinand Llanaj (Robit) dhe te Gramoz Muratit ortakut kryesor ne te gjitha trafiqet te Agron Xhafes..

Llanajt me shume besnikeri i kan sherbyer narkopolitikanit kampion dhe shkaterrimtarit te strukturave dhe moralit te policis shqiptare Saimir Tahirit ku dihet tashme boterisht qe ata ishin krahu i armatosur i Habilajve dhe ortaket kryesor te tyre ne trafikun e droges dhe te armeve ne drejtim te Italis.

Grupi ose banda e Llanajve e ka ngritjen e saj qe kur ne krye te ministris te brendshme ishte Sajmir Tahiri, Llanajt ishin krahu i armatosur i Habilajve dhe githashtu ortak te tyre ne parcelat e bashashit dhe ne trafikun nderkombetar te droges dhe te armeve. Theksoj se Llanait ne ate kohe kishin dhe njerezit e tyre ne pikat kyce te policis kufitare si Drejtorin e Kufirit dhe Emigracionit Gezim Zhupen i cili eshte kusheri i pare me ta dhe njekohesisht edhe nip i veteranes ne partin socialiste Valentina Leskaj, mbas kontributit te tij ne skandalin e kanabizimit te vendit dhe trafikut nderkombetar te droges Zhupen e hoqen qe nga ai funksion dhe e emeruan ne nje tjeter post drejtues kte radhe brenda ne ministrin e brendshme ku i sherben me perpikmeri me te madhe krimit edhe sot.

Nje tjeter njeri i Llanajve ne ate kohe ne mbeshtetje te narkotrafikut aktiv edhe sot ishte edhe drejtori i Portit Detar Vlore dhe njekohesisht Kryetar i Partis Socialiste per kete qark Xhevair Çeloaliaj, edhe ky si Gezim Zhupa mbas kontributit te dhene ne ndihme te narkotrafikut e hoqen nga kto funksione dhe e trasferuan ku e emeruan Drejtor ne Istitutin e Policise Shkencore ku i sherben krimit akoma me shume nga me par edhe sot.