Ballina Aktualitet Basha: Nismat e qeverisë përkeqësuan lirinë e medias në Shqipëri. Ai që...

Basha: Nismat e qeverisë përkeqësuan lirinë e medias në Shqipëri. Ai që ka frikë nga fjala e lirë është armik i demokracisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas publikimit të raportit të reporterëve pa Kufij ku Shqipëria është përkeqësuar dhe ka rënë më poshtë në indeksin e lirisë së medias!

Basha shprehet se, kjo ka ardhur si pasojë e nismave të qeverisë për të censuruar fjalën e lirë e ushtruar presion ndaj atyre që denoncojnë korrupsionin, lidhjet e politikës me krimin dhe abuzimet me fondet publike.

Reagimi i plotë i kryetarit Basha

Shqipëria është përkeqësuar dhe ka rënë më poshtë në indeksin e lirisë së medias! Kjo ka ardhur si pasojë e nismave të qeverisë për të censuruar fjalën e lirë e ushtruar presion ndaj atyre që denoncojnë korrupsionin, lidhjet e politikës me krimin dhe abuzimet me fondet publike.

Ai që ka frikë nga fjala e lirë është armik i demokracisë. Ai që përditë nëpërkëmb dhe ofendon gazetarët, duke kërcënuar ata që mendojnë ndryshe e denoncojnë aferat korruptive, ai përditë largon gjithnjë dhe më shumë vendin dhe shqiptarët nga standartet europiane.

Censura, dhuna dhe autocensura në një vend që pret për antarësim në Bashkimin Europian, i shtohen panoramës së hidhur të krimit dhe korrupsionit që kjo qeveri servir në tryezën e ligjvënësve europianë.

Exit mobile version