“Gruaja Lakuriq” paralajmëroi shpërthimin e Koronavirusit, shefi i saj e detyroi të kyçte gojën

Shtohen pikëpyetjet mbi përhapjen e Koronavirusit, fillimisht në Kinë e më pas në të gjithë botën.

Një virolog dhe ekipi i saj në një laborator të Wuhan paralajmëruan mundësinë e shpërthimit të koronavirusit në formë SARS në Kinë 11 muaj para se epidemia e Covid-19 të godiste qytetin.

Parashikimi ogurzi erdhi nga një studim i kryer nga Shi Zhengli dhe kolegët e saj në Institutin e Virologjisë Wuhan, kur ata theksuan rëndësinë e kryerjes së hetimeve të viruseve nga lakuriqët, raporton Daily Mail. Shi, me nofkën “Gruaja Lakuriq”, dyshohet se sekuestroi gjenet e koronavirusit të ri tri ditë pasi u shfaq epidemia, por u detyrua të heshte nga shefi i saj.

COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi i ri, ka vrarë më shumë se 145,000 njerëz dhe ka infektuar mbi dy milion në të gjithë botën që nga fillimi i pandemisë në Wuhan dhjetorin e kaluar.

Instituti i Virologjisë Wuhan, një institut 34 milion £ i lidhur me Akademinë e Shkencave Kineze, është bërë qendra e polemikave mes krizës globale.

Paralajmërimi i rreptë ishte pjesë e një punimi hulumtues të paraqitur nga Shi, zv/drejtor në institut dhe tre bashkëautorë në janar 2019. Studimi u botua në mars të vitit të shkuar në një revistë shkencore.

Në artikull, ekipi nxori në pah mundësinë e një epidemie tjetër koronavirus në Kinë duke analizuar tre shpërthime në shkallë të gjerë të shkaktuar nga SARS, MERS dhe SADS. Ai tha që të tre patogjenët ishin koronavirus dhe mund të gjurmohen përsëri tek lakuriqët, dhe dy prej tyre kishin origjinën në Kinë.

Studiuesit nxitën: ‘Kështu, ka shumë të ngjarë që shpërthimet e koronavirusit të ardhshëm të SARS ose MERS-si do të vijnë nga lakuriqët, dhe ka një probabilitet të rritur që kjo të ndodhë në Kinë.

“Prandaj, hetimi i koronaviruseve të lakuriqit bëhet një çështje urgjente për zbulimin e shenjave paralajmëruese të hershme, e cila nga ana tjetër minimizon ndikimin e shpërthimeve të tilla në të ardhmen në Kinë”, citon tabloidi britanik.

Teoritë të ndryshme pohojnë se virusi, i njohur zyrtarisht si SARS-CoV-2, erdhi nga instituti, i cili ka një laborator katër-katësh me nivelin më të lartë të biosigurisë së P4. SHBA po heton mbi këtë pistë, siç deklaroi më herët edhe presidenti Donald Trump, ndërsa Kina këmbënguli që OBSH-ja nuk ka gjetur prova se koronavirusi ishte krijuar nga njeriu.