E dhimbshme/ Zhupa publikon mesazhet: Kemi një biznes dhe nuk po marrim asgjë! Edhe rrogat e shitseve na i refuzoj monstra

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa ka publikuar disa nga mesazhet e qytetarëve që kanë një biznes dhe nuk po marrin asgjë nga paketat në letër e qeverisë!

Zhupa i bën thirrje qeverisë që të ndihmojë bizneset me pagesa të plota, pa nxjerrë kleçka të kota për t’i refuzuar.

Postimi i zëdhënëses së PD, Ina Zhupa

Qytetarët që kanë një biznes më kanë shkruajtur për të treguar që nuk po marrin asgjë nga paketat në letër të qeverisë!

Qeveria mori vendimin që ata të mbyllen edhe pikërisht qeveria duhet t’i mbështesë që t’i mbijetojnë kësaj gjendje.

Thirrja ime për qeverinë është: Ndihmoni bizneset, jo me bashkebisedime në telefon edhe paketa letra të printuara, po me pagesa të plota, pa nxjerrë kleçka të kota për t’i refuzuar.

Mesazhet e qytetareve:

Rozart Haxhiaj
Kam dyqan Byrektore,kam 4 punetore. Me cfare duhet ti paguaj une punetoret kur nuk kam punuar qe me date 10 Mars.Qeveria eshte tallur akoma nuk me ka dhene asnje qindarke.Po vdesim urie une bashke me punetoret .

Ilir Shkoza
Une dorzova gjitha letrat te perfitoj kam nje hotel 2 vogel dhe me refuzuan me than e ke ne Qkr agjenci turistike dhe punojn agjencit dhe sme kane dhen . kam 2 punetor dhe 1 pastruese.
do paguaj sigurimet taksat ebashkis taksen e fjetjes e paguaj 1 here ne vit dhe ne funsd asgje nuk ngelet.

Aleksander Qarri
znj Ina, une kam berberahne dhe paguajta sigurimet per 3 muaj i bie 220 mij dmth 74 ne muj me gjith komisionin e bankes dhe tatim 24 mij lek vetem 1 muaj me ka dhen tatimet 260 mij ne llogari . Po qerane qe kam dhe akoma sna ka futur ne listen me punu.

Tirana Jone (lokal ne Tirane)
Na ka hedh 260 na kerkon 960…..Na ka ardh dita e qerase te lokalit …na ka sjell siguracionet… fature dritash e uji aforfe duke qene lokali mbyllur….duhet paguar kolaudimi dhe siguracionet e makines kur nuk na le me leviz…+ drita …uje…tel…te shtepia ….edhe te thote rri ne shtepi…hap dritaren e laj duart me sapun…

Vilson Lufi
Po tregjet e hapura te veshjeve tregu Cam nuk e ka permend Rama ne kemi sihurimet i kemi pagujt me 25 mars dhe te puntorit se jemi 2 turne dhe nuk na ka hedhur akoma leket kam pare ne bank cdo dite . kemi dhe qeran dhe taksen e pastrimit bashkis ja kemi pagujt. kta jane te poshter vetem lek duan dhe tani nuk ndihmojn

Olger Pici
Sot mu refuzua e quajtura page e luftes per te 2 here(aplikova 2 here).jemi mbyllur ne 12 mars me 2 polici(bashkiake dhe ajo e lleshit),biznesi ndodhet tek tregu industrial,shitje mobilerish

Arjan Kristani
Kam nje shokun tim qe ka nje fasoneri per te brendeshme por qe tregun e shitjes e ka brenda per brenda shqiperise. Me mbylljen e tregut tek farmacia 10 dhe atij çam iu mbyll dhe tregu i shitjes. Kur beri kerkese per pagen e luftes per punetoret, organet e Rilindjes iu pergjigjen “Ça pagash do ti. Fasonet nuk jane mbyllur” Taksat nje me nje. Qerane e godines nje me nje. Dritat afrofe si marsi i 2019. Çfare e pret te shkretin mbas nje muaji perveçse falimentimi.

Marta Muraku
Te njejtin problem ka edhe in vella. E ka mbyllur dyqanin qe ne 12 mars bisnes i vogel me 2 punetore. Eshte bere kerkesa per te ashtuquajturen page lufte dhe deri me sot asnje pergjigje .Mora vesh qe ka nxjerr paketen e dyte nderkohe ska bere mire akoma te paren.

Alket Gjilani
Edhe rrogat e shitseve na i refuzoj monstra.

11 1