Kandidati demokrat tërhiqet nga gara për President i SHBA

Senatori i Vermont, Bernie Sanders njoftoi të Mërkurën se do të pezullojë fushatën e tij për nominimin presidencial Demokratik, duke i dhënë fund një oferte rikthimi pas katër vitesh si i nominuar nga radhët e demokratëve.

Gjatë një telefonate për të gjithë konferencën e stafit të Mërkurën, Sanders tha që po pezullonte fushatën e tij. Ai do t’u drejtohet mbështetësve brenda një kohe të shkurtër. “Fushata përfundon, lufta vazhdon,” shkruajti ekipi i tij në një njoftim, transmeton Faxweb.al.

Një rrjet i pashembullt i mbledhjes së fondeve dhe një bazë progresive e nxitur nga fushata e tij për vitin 2016 e bëri Sanders një kandidat të nivelit të lartë përgjatë fushatës 2020. Ai tërhoqi me sukses disa nga rivalët e tij në të majtë dhe shikoi ndërsa shumë prej tyre u kundërshtuan, pa sukses, për të imituar platformën e tij të socializmit demokratik.

Por politikat progresive që frymëzuan kaq shumë votues, kujdesi shëndetësor universal i drejtuar nga qeveria, kolegji pa shkollim, një taksë pasurie për amerikanët më të pasur — larguan shumë votues demokratë të prirur ndaj rrezikut që kujdeseshin më shumë për rrahjen e Presidentit Donald Trump sesa rrëzimin e sistemit që mundësoi ngritjen e tij.

Vendimi i Sanders për të lënë garën vjen pasi Shtetet e Bashkuara zhyten më thellë në një gjendje krize, dhe pasi qeveria federale dhe e shtetit zbatojnë masa të pashembullt që synojnë kontrollimin e pandemisë së koronavirusit. Është deklaruar gjendja e jashtëzakonshme, ngjarje të mëdha sportive, klasa dhe mbledhje të mëdha dhe të vogla janë anuluar, dhe shtete të shumta kanë lëshuar urdhra strehimi në vend, duke kërkuar që të gjithë punëtorët thelbësorë, të mbeten në shtëpitë e tyre.

Zyrtarët në më shumë se një duzinë shtete ndërmorën hapin e jashtëzakonshëm për të zhvendosur fillimet e shtetit të tyre mbi frikën e shëndetit, duke ngrirë në mënyrë efektive kalendarin parësor deri në qershor dhe duke i lejuar senatorit të Vermont të vazhdojë ndjekjen e tij gjithnjë e më Quixotic të nominimit.

Sanders ka përdorur trazirën përreth pandemisë për të mbrojtur qëllimin e tij të çmuar Medicare për të gjitha politikat, në një përpjekje për të qetësuar votuesit gjatë pandemisë. Por, në një ditë të diskutueshme të votimit më 17 mars, në mes të shqetësimeve të sigurisë shëndetësore në Illinois, Arizona dhe Florida, Sanders nuk arriti të fitojë asnjë konkurs.

Senatori 78-vjeçar i rezistoi idesë së largimit të mëparshëm të garës pasi ra pas Bidenit në shumicën e garave të votimit të 10 Marsit. Ai përkundrazi u angazhua për t’u përballur me Bidenin në një debat një-në-një të planifikuar në atë kohë që do të zhvillohej në Arizona.

Kur një reporter e pyeti atë gjatë një konference për shtyp në Vermont në lidhje me shqetësimet se ai mund të qëndronte në garë shumë kohë pasi frika për virusin vazhdoi më 13 Mars, Sanders tha se “qëllimi i tij afatgjatë është të fitojë.”

“Në rrethana normale nuk do të isha sot në Burlington. Unë ndoshta do të isha në Ohio, Florida ose në një shtet tjetër,” tha Sanders. “Por ne kemi vendosur të mos bëjmë, nën këshillën e zyrtarëve të shëndetit publik, të mos bëjmë mitingje dhe ky është vendimi i duhur.”

Pas treshes së humbjeve dyshifrore ndaj Bidenit në Arizona, Florida dhe Illinois, senatori Vermont kishte shprehur zhgënjimin për përqendrimin në të ardhmen e fushatës së tij, duke u thënë reporterëve në Capitol Hill se ai ishte “duke u marrë me një krizë globale të ndyrë”.

Pasi nuk i mungoi emërtimi Demokratik në vitin 2016, Sanders dhe përkrahësit e tij u menduan se fushata e pavarur e Vermontit kishte ndikuar thellësisht në platformat e politikave të kandidatëve të tjerë për vitin 2020.

Kandidatura e Sanders ishte thyer pothuajse në tetor kur ai pati një sulm në zemër. Por përveç që të fliste për të ndryshuar rutinën e tij, incidenti bëri punën e vet për të dëmtuar shpresën e përshkruar të shpresave të Shtëpisë së Bardhë të social-demokratëve./TheDailyBeast