Qytetarëve u sos durimi, shpërthejnë ndaj Ramës: “Ia kam q* motrën me gjithë leje”…

Sharje, mllef, dhe të pabindur, është kjo panorama që të ofrojnë sot rrjetet sociale, me qytetarët që në shumicë dërrmuese shprehen se nuk munden që të aplikojnë në portalin qeveritar e-albania.

Arsyeja është shumë e thjeshtë, duke qenë se portali kërkon të dhënat e kartës së identitetit, shumë prej tyre mund të rezultojnë që të jenë regjistruar më herët, dhe nëse kanë harruar kodin, hyrja bëhet e pamundur.

Për ne gazetarët e online-it, që puna na bën të përditësohemi çdo ditë me teknologjinë, aplikimi në e-albania po ashtu është i pamundur, edhe pse mund të kemi dërguar emaile të ndryshme te qendra e suportit, që derimë tani, edhe pse kanë kaluar orë nuk kemi marrë mbrapsht asnjë përgjigje.

Pas dështimit me e-albania, rrugët e qytetarëve që të dalin nga shtëpia për nevojat e tyre bazike janë 2, njëra prej të cilave të presësh deri të mërkurën nëse çon mesazh sot në numrin 55155, dhe tjetra, të dalësh pa marrë leje, dhe të përballesh me policinë që mund të të vendosë edhe gjoba.

“Kur aplikohet me sms, miratimi për lejen e kërkur vjen një ditë më vonë, pra të nesërmen. Psh: Nëse dërgon një mesazh ditën e hënë, miratimi në sms vjen ditën e martë dhe qytetari mund të dalë ditën e mërkurë”, sqaron qeveria.

Shumë prej komentuesve, dhe në faqen e Faxëeb.al shprehen se ata do të dalin për të blerë ushqime, edhe pse nuk kanë siguruar një leje, pasi kjo cënon rëndë lirinë e tyre, dhe e kanë të pamundur që të qendrojnë për 3 ditë në banesë pa ushqime. Më poshtë ne kemi vendosur që të publikojmë disa prej tyre, të paedituara.

Disa prej komenteve:

-Nëse do kem nevojë për të blerë diçka, për të hedhur plehrat, si dhe gjithçka që nevojitet në shtëpi, do dal pa leje. Kjo që është vendosur është një çmenduri! Nuk ka ndodhur askund në botë, përveç Kinës që jeton në diktaturë!

-Ta provoj ai I qeverise te hyj te faqja ealbania

Po mundi te mari leje dhe per mu..

Dhe kjo gje duhet perdite mesa kuptova une.

Kur nuk funksionon portali si I bohet.

55155 mesazh me pagese .

D.m.th duhet me pagu qe te dalim.

Jane masa fitim prurese jo parandaluse.

Se ta shifni te gjithe zgjidhim oren 11.

Dhe do te jete nje fluks I papare.

-Do dal pa leje as nuk me plas trapi fare sepse kam dy jav dhe nuk kam marr zgjidhje ebejn kastile qe te dali populli pa leje qe te marrin gjobat edhe gjobat qe do marr do ja coj Ed rames me post sme plasi k fare per kto pedera qeverisje me nje shtet qe nuk funksionon ska pse me funksionu as populli ky kerkon luft por luft do ti japim

-Do dal se ja kam qi at motren ktyre me gjith leje.. Klyshi enverit vet si mungon gja drogaxhiut kurse tjeret te vdesin

-Na e shpifi ky pusht per dite.Ky eshte nje i papergjegjshem..nje psikopat..per dit shoë….perdit mashtrime..njeher sillet si baba i yne..njer si zoti.seps do me marr rolin sikur vetem ky egziston..por ne thelb eshte virus..madje me i rrezikshem se vet

koronavirusi.torturon njerzit me masa idjote…cdo vendim e merr vet me ate mendjen tij te semur..as pyet njeri, as antaret e qeveris madje…as mjeket as profesionistet nuk i pyet..por cdo dit i tmerron shqiptaret me vidio mesazhe kercenuse..me vidio dramatike e tmerruse me njerez te vdekur.e me polic algjerian qe sipas tij jan spanjoll e rrahin qytetaret e tyre me shkop gome…dmth keshtu do i rrah dhe ky me policin e tij shqiptaret.Ne vend qe te marre masa per tju paguar rrogen te papuneve…tju jape para kesh te varferve e te pamundureve…Thirrjet per te respektu masat shternguse per vetkarantim i bejn me se shumti specialistet..njerzit autoritar te profesionit virolog…biolog..e jo kryeministri ..askush nuk ben si ky qe gjith diten nuk ben asnje pune si kryeminister ..por si tellall therret e kercet ne dritaren e hale ertv..fix si ver llapa te 21….ndaj ky nuk ben per kryeminister..ndaj kte e tallin e shajn te gjithe shqiptaret..ky per shqiptaret eshte njesoj si virusi korona..i vjedh ..i mashtron…i trajton si dele shqiptaret..I lutem zotit tna i heq qafe te dy kto viruset.. korona dhe rama virusin.

.qe te shpetojm njer e mire ne shqiptaret nga kto viruse e te ndertojm te ardhmen tone te shendetshme pa viruse e pa semundje por me mirqenie qe te perballojm jeten mbi nivelin mesatar..dasht i madhi zot..🙏🙏🙏🙏

-Sa te trashe ju te portalit….do marim leje per t’vajtur n’market ne…pefff shume idiot jeni….poo pse o ça thote budallai Surrelit do bejme ne….ai mase thote mos te dhjesim ne pa leje e ne nuk do dhjesim….1000 here falje bashke – qytetareve …per kete fjalor…po ky eshte ai qe kupton gazetari portalit….see ç’gazetar jane keta…gazetari eshte te bejne ballafaqimin e ligjit kushtetues me vkm te dhe aktet normative qe nxjerr budallai nga Surreli…direkt nga shtepia ee ku ministri i korones e termetit nuk di asgje kur pyetet direkt…ee jo oraret e ndalimit te frymemarrjes…popullore….pefff na jeni neveritur….

Këto janë vetëm disa prej komenteve të mbërritura në adresën tonë, ndërkohë që më shqetësuese paraqitet situata për pensionistët, të cilët e kanë të ndaluar kategorikisht që të dalin nga banesat e tyre.

Të shumtë janë ata që jetojnë të vetëm, të braktisur ndoshta dhe nga fëmijët e tyre, që tiu kërkosh të përdorin një aplikacion online për të marrë leje do të ishte një çmenduri.

Nga ana tjetër askush nuk garanton që në lagje, dhe në zonat larg qendrave të qyteteve, policia të mund të ketë akses te të gjithë qytetarët që dalin nga shtëpitë e tyre për t’i kontrolluar ata.

1 8