Ylli i Ajaxit, Abdelhak Nouri zgjohet nga koma pas dy vitesh e nëntë muajsh

Ylli i Ajaxit, Abdelhak ‘Appie’ Nouri, është zgjuar nga koma pas më shumë se dy vitesh, kur pësoi lëndim të rëndë.

22-vjeçari holandez u rrëzua në fushë në korrik të vitit 2017 ku pasi pësoi një sulm të aritmisë kardiake.

Ai pësoi dëme të rënda dhe të përhershme në tru si rezultat i drejtpërdrejtë i incidentit.

Ueb faqja holandeze AD shkuan se Nuri tani është zgjuar dhe se ai “flet, ha, përkulet, por nuk mund të zgjohet”.

Vëllai i Abdelhakut, Abderrahim i tha AD-së se futbollisti po “po bën më mirë” dhe jeton në një shtëpi të ndërtuar posaçërisht për të.

Dyshja komunikojnë jo me fjalë e sinjale, por përmes ngritjes së vetullave.

Ky është një lajm i mirë për lojtarin, pasi familja më herët kishte thënë që sipas mjekëve ai nuk do të bëjë përparime.