Rrëfimi për priftin italian që respiratorin e tij ia dha një të riu

Një prift italian, i cili dha një respirator të frymëmarrës një pacient të ri të coronavirusit – të cilin ai as që e njihte – bëhet e ditur se ka vdekur nga sëmundja.
Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Giuseppe Berardelli, 72 vjeç, vdiq në spitalin në Lovere, Bergamo – një nga qytetet më të goditur në Itali.

Siç bëhet e ditur, të paktën 50 priftërinj thuhet se kanë gjetur vdekjen nga coronavirusi në Itali.
Vendi më i prekur në botë me 6.077 vdekje deri më tani, Italia ka qenë nën bllokime të zgjatura ndërsa përpiqet të ndalojë përhapjen e infeksioneve nga rajoni verior i goditur më keq, Lombardia.
Coronavirus është përhapur me shpejtësi në të gjithë globin, duke prekur më shumë se 160 vende dhe duke marrë më shumë se 16,000 jetë.

Derisa ka më shumë se 360,000 raste të konfirmuara në të gjithë botën, Evropa tani është në epiqendrën e krizës dhe SHBA po përballet me një rritje të rasteve.

Por kush ishte Berardelli?
Giuseppe Berardelli, prifti kryesor në qytetin Casnigo, vdiq javën e kaluar në spitalin Lovere.
Sipas spitalit, ai refuzoi të përdorte një respirator të frymëmarrës që famullitë e kishin blerë për të – në vend të kësaj, vendosi t’ia jepte një pacienti të ri.

Banorët e Casnigo u raportua se kishin duartrokitur nga dritaret dhe ballkonet e tyre ndërsa arkivoli ishte marrë për varrosje – edhe pse nuk ishte organizuar ndonjë ceremoni varrimi.
Të martën, Papa Françesku drejtoi një lutje për mjekët dhe priftërinjtë e ndjerë, “duke falënderuar Zotin për shembullin e tyre heroik në shërbimin e atyre që ishin të sëmurë”.

Cila është situata në Itali?
Italia mbylli shumicën e bizneseve dhe ndaloi tubimet publike në mbarë vendin në 12 mars ndërsa u përpoq të ndalonte përhapjen e virusit.
Baret, restorantet dhe shumica e dyqaneve janë mbyllur, siç janë mbyllur edhe shkollat dhe universitetet.

Bllokimi është zgjatur, dhe kryeministri Giuseppe Conte ka thënë se ka ndihmuar në parandalimin e “rënies së sistemit”.
Të martën, Italia raportoi një ngadalësim të lehtë të shkallës së infeksionit për një ditë të tretë me radhë.
Por në më shumë se 600 vdekje në ditë, është larg nga sjellja e pandemisë nën kontroll, përcjell Telegrafi.

Italia ka 63.927 persona me Covid-19, sëmundja e shkaktuar nga virusi. Deri më tani ajo ka raportuar 6.077 vdekje dhe 7,432 njerëz që janë larguar nga spitali pas shërimit.
Por numri i infektuar mund të jetë shumë më i lartë. Angelo Borrelli, shefi i mbrojtjes civile në Itali, i tha gazetës La Repubblica të martën se ishte “e besueshme” të vlerësosh se numrat janë 10 herë më të larta në realitet.

“Në orët e ardhshme … ne do të shohim nëse kurba e rritjes është me të vërtetë duke u rrafshuar”, i ka thënë ai gazetës.

Cila është situata në të gjithë botën?
Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka paralajmëruar se pandemia e sëmundjes është “e përshpejtuar”, me më shumë se 300,000 raste të konfirmuar deri më tani.
Por drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se ishte akoma e mundur “të ndryshojë trajektoren”.

Ai u bëri thirrje vendeve të adoptojnë strategji të rrepta të testimit dhe gjurmimit të kontakteve.