Ballina Bota & Rajoni I infektuari me koronavirus nga Florida thotë se trajtimi i prezantuar nga...

I infektuari me koronavirus nga Florida thotë se trajtimi i prezantuar nga Trump i ka shpëtuar jetën

Një burr në Florida i diagnostikuar me koronavirus pretendon se ai ishte shpëtuar nga vdekja e sigurt nga një ilaç anti-malarie i prezantuar si një trajtim i mundshëm nga Presidenti Trump.

Rio Giardinieri, 52 vjeç, i tha Los Angeles ‘Fox 11 se ai vuante dhimbje të tmerrshme në shpinë, dhimbje koke, kollë dhe lodhje për pesë ditë pasi u infektua me COVID-19, ndoshta në një konferencë në New York.

Mjekët në Spitalin Rajonal Memorial në Florida të Jugut e diagnostikuan atë me koronavirus dhe pneumoni dhe e futën në oksigjen në ICU, tha ai.

Pas më shumë se një jave, mjekët i thanë që nuk kishte asgjë më shumë se çfarë mund të bënin dhe, të premten në mbrëmje, Giardinieri u tha lamtumirë gruas së tij dhe tre fëmijëve.

“Unë isha në atë pikë ku mezi po flisja dhe frymëmarrja ishte shumë e vështirë,” tha Giardinieri. “Unë me të vërtetë mendova se isha afër vdekjes.”

Pastaj një mik i dërgoi atij një artikull të kohëve të fundit në lidhje me hidroksilkolinën, një ilaç pa recetë që është përdorur për të trajtuar malarien për dekada dhe sëmundje të tjera auto-imune si lupus.

Studimet e jashtme kanë zbuluar se mund të jetë një trajtim për COVID-19, megjithëse nuk është aprovuar nga zyrtarët shëndetësorë.

Trump javën e kaluar tha se ai po udhëzonte FDA të kontrollojë në mënyrë të shpejtë testimin e hidroksilklorinës dhe një ilaçi të lidhur, chloroquine, si trajtim për COVID-19.

Giardinieri tha se kontaktoi një mjek të sëmundjes infektive në lidhje me ilaçin.

“Ai më dha të gjitha arsyet pse unë nuk duhet ta provoja sepse nuk ka prova, nuk ka prova, nuk ishte diçka që u aprovuar”, tha Giardinieri.

“Dhe unë i thashë:” Shiko, unë nuk e di nëse do arrij të mbijetoj deri në mëngjes, “sepse në atë moment me të vërtetë mendoja se isha afër fundit pasi nuk mushesha dot me frymë,” vazhdoi Giardinieri .

“Ai ra dakord, autorizoi përdorimin e ilaçit dhe 30 minuta më vonë infermierja ma dha.”

Pas rreth një orë pasi mori pilulat, tha Giardinieri, ndjeu sikur zemra e tij po i dilte nga gjoksi dhe, rreth dy orë më vonë, ai kishte një episod tjetër ku nuk mund të merrte frymë.

Ai thotë se atij iu dha Benadryl dhe disa ilaçe të tjera dhe se kur u zgjua rreth orës 4:45 të mëngjesit në mëngjes, ishte “sikur asgjë të mos kishte ndodhur kurrë”.

Që atëherë ai nuk kishte më ethe dhe dhimbje dhe mund të merrte frymë përsëri. Giardinieri tha që mjekët besojnë se episodet që ai përjetoi nuk ishin një reagim ndaj ilaçit, por trupi i tij që luftonte kundër virusit.

Giardinieri, nënkryetari i një kompanie që prodhon pajisje gatimi për restorante të niveleve të larta në Los Angeles, tha se ai kishte marrë tre doza të ilaçit të shtunën dhe shpreson të dalë nga spitali brenda pesë ditësh.

“Isha i bindur se nuk do të mbijetoja,” tha Giardinieri. “Kështu nuk kam asnjë dyshim se ky ilaç më shpëtoi jetën.”

Exit mobile version