Ballina Bota & Rajoni Italia shënon rënie të numrit të personave me Covid-19, ja cilat janë...

Italia shënon rënie të numrit të personave me Covid-19, ja cilat janë shifrat e fundit

Një lajmi i mirë sapo ka mbërritur nga Italia pasi ka një rënie të lehtë të numrave të viktimave në shtetin fqinj si edhe rasteve të konfirmuara si pozitiv me koronavirus.

Sipas të dhënave të fundit të bëra publike nga Shërbimi i Mbrojtjes Civile, numri i infeksioneve është 3780 nga 3,957 që kishte dje, ndërkohë janë ndarë nga jeta 601 vdiq nga 651 që kishte dje dhe janë shëruar 408, nga 7432 në total.

Numri i infeksioneve koronavirus dhe viktimave në 24 orët e fundit kanë konfirmuar një rënie të vogël.

Buletini i 18 u lexua në TV live nga kreu i Mbrojtjes Civile Angelo Borrelli. Pozitivat e tanishëm janë 50.418, një rritje prej 3780 brenda një dite (dje ato ishin rritur me 3.957). 602 vdekje në 24 orët e fundit (651 dje, 793 dje) sjellin në total 6,077 persona. Janë 26,522 persona në izolim në shtëpi dhe 3204 në kujdes intensiv.

Sidoqoftë, shërimi u ul ndjeshëm në krahasim me ditët e fundit: ka 408 në 24 orë (7432 gjithsej), shumë më pak se dje kur ata kishin qenë 952 më shumë. Midis të infektuarve, viktimave dhe personave të shëruar, koronavirusi ka regjistruar 63.927 raste gjithsej në Itali (+4,789 krahasuar me dje).

Exit mobile version