COVID-19/ Ekipi kinez mbërrin në Itali për të ndihmuar në luftimin e virusit

Një ekip mjekësor kinez ka mbërritur mesnatën e djeshme në Itali, si pjesë e një shkëmbimi të njohurive dhe materialeve mjekësore nga Kina, pasi shpërthimi i koronavirusit ka ndryshuar epiqendrën e tij aktuale.

Ekipi i ekspertëve kinezë me nëntë persona solli me vete një ngarkesë me nëntë paleta mallrash të pajisjeve, përfshirë ventilatorë të shumtë dhe maska ​​mbrojtëse.

Ekipi përfshin specialistë të kujdesit intensiv, pediatër dhe infermierë që ndihmuan në menaxhimin e krizës në Kinë.

Zyrtarët italianë thonë se ata janë të etur për të mësuar nga përvoja e ekipit kinez, veçanërisht njohuritë e tyre për të dhënat klinike dhe regjimet eksperimentale të ilaçeve.

Presidenti kinez Xi Jinping i ka thënë Kombeve të Bashkuara se vendi i tij dëshiron të kryejë hulumtime të përbashkëta për medikametet dhe vaksinat, dhe të ofrojë sa më shumë ndihmë sa të jetë e mundur për vendet ku po përhapet koronavirusi.

Me 15.111 raste pozitive dhe 1.016 të vdekur të konfirmuar të enjten, shkalla e vdekshmërisë së Italisë po shkon me 6.7%, shumë më e lartë se vendet e tjera.