Berat Buzhala-Ramës: “Nuk të mjafton Shqipëria që merresh edhe me Kosovën”?

Kryeministri Edi Rama ka qenë i ftuar në emisionin “Pressing” në Kosovë me gazetarin Berat Buzhala, ku mes të tjerave ka folur edhe për Shengenin e Ballkanit. Në fjalën e tij, Rama është shprehur se kreu i LDK-së, Isa Mustafa nuk ka qenë kundër kësaj nisme.

Rama përmendi edhe ish-kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinajn, të cilin e konsideroi një politikan folklorik dhe e akuzoi si gënjeshtar, pasi sipas Ramës, ai ka gënjyer kur ka thënë se kishte ushtruar presion në Berlin mbi Haradinajn për heqjen e taksës.

Më tej gazetari Buzhala e pyeti kryeministrin Rama se përse një politikan shqiptar merret kaq shumë me një shtet tjetër ndërkohë qe kryeministri Rama iu kundërpërgjigj me të njëjtën pyetje.

Pjesë nga intervista:

Edi Rama: Isa Mustafa nuk i thotë të gjitha çfarë mendon. Sa herë kam qënë në tavolinë me të dhe me Hashim Thaçin, e nuk ka thënë njëherë se jam kundër. Unë e binda Vuçiçin se i thashë nuk bëj marrëveshje për tregëti të lirë. Unë tani thyej presidentin e Serbisë dhe nuk bind dot këta.

Buzhala: E dini biografinë e Vuçiçit?

Rama: Pse kam gjë ndërmend ta marr për krushk? Nuk kam ndërmend të bëj krushqi me Vuçiçin. Ramushin mos ma përmend fare se nuk e llogaris tek njerëzit që merr vesh nga këto punë. Ramushi për luftën i bëj respekte, për paqen nuk e konsideroj fare. Ai është politikan folklorik.

Haradinajn si kryeministër e kam respektuar maksimalisht, ndërsa ai ka gënjyer derrçe. Kështu i themi ne në Tiranë. Në Berlin, Haradinaj mori vendimin më të keq për Kosovën. Këtu është fjala ime kundër të tijës. Unë thjesht i thashë Ramush dëgjoje dhe pranoje këtë propozim.  Aty ka patur dëshmitarë. Unë nuk kam dashur të hyj në debate të tjera.

Buzhala: Çfarë ka gënjyer?

Rama: Tha se Edi Rama më bëri më shumë presion për të hequr taksën.

Buzhala: A nuk ju mjafton Shqipëria që vini merreni me Kosovën?

Rama: Po ju nuk mjafton Kosova që merrni në intervistë politikanë shqiptarë?

Buzhala: Ju keni hapur proces gjyqësor kundër Haradinajt..

Rama: Ramushin e kam çuar në Gjykatë në Prishtinë sepse populli i Kosovës duhet të mësojë të vërtetën. Lidhja me Kosovën nuk është lidhje elektorale ndërsa Ramushi me Kosovën është lidhje elektorale. E kam mbështetur kur ka vendosur taksën por i kam thënë që përdore për mjetet e duhura dhe mos u bëj si Donald Trump që i vë taksa Kinës.

Buzhala: Po me Albin Kurtin çfarë keni? Pse e kritikoni?

Rama: Nuk e kam thënë këtë. E kam mbështetur Albinin për atë që po bën.

Buzhala: Pse?

Rama: Sepse Kosova më intereson. Jam person që ja them njerëzve të Kosovës të vërtetën. Unë jam me të drejtën dhe e ardhmja është me mua në këtë rast. Unë jam kryeministër i një shteti tjetër por jam shqiptar 100% ashtu siç janë kosovarët për të cilën më dhemb për atë çfarë dëgjoj.

Buzhala: Është mirë që ju në vend se të merreni me Kosovën  të kujdeseni për imazhin e Shqipërisë që flitet për krimin e organizuar etj…

Rama: Unë flas për reputacionin ndërkombëtar shqiptar që ka të bëjë me nivele të larta. Gazetarë që shkruajnë Kolumbia…dhe Venezuela…. ka kudo.

Buzhala: A nuk ju duket e tepërt që nga Shqipëria sulmoni politikanët e Kosovës?

Rama: Unë nuk e bëra që ti pëlqej askujt, kur komunikoj për çështje të Kosovës them atë që ndjej se duhet të dëgjojnë njerëzit e Kosovës. Nuk jam përzier në punët e Kosovës për kryeministrat dhe Ramushi nuk është më kryeministër.