Pse Edi Rama ia ngul thikën pas shpine Kosovës?

Nis, 14.10.2016. -Prmijer Srbije Aleksandar Vucic i premijer Albanije Edi Rama razgovaraju na poslovnom forumu Srbija-Albanija, danas u Oficirskom domu u Nisu. (BETAPHOTO/SASA DJORDJEVIC/MO)

Nga Petrit VASILI

Në 30 dhjetor 2019, Edi Rama i akuzuar me të drejtë se kishte ndërmarrë një nismë të pabesë dhe thikë pas shpine për Kosovën, tha se Minishengeni kishte mbështetjen e BE-së dhe SHBA.

Ja si gënjente në 30 dhjetor: “Shengeni ballkanik ka pozitivitet në ekonomi. Nga Shengeni, nuk ka asnjë dëm për Kosovën. Nuk kam dëgjuar asnjë fjalë racionale për Shengenin, që mbështetet nga Europa e SHBA. ”, deklaroi Rama.

Ndërsa sot, në 17 shkurt 2020, në mes të Brukselit deklaron të kundërtën, qe BE nuk e ka mbështetur Minishengenin dhe lexoni çfarë thotë: “Unë jam i bindur që, më herët se vonë, BE, KE do ta mbështesin patjetër këtë vizion se s’ka si të ndodhë ndryshe”.

Pse gënjen Edi Rama?

Pse Edi Rama ia ngul thikën pas shpine Kosovës?

Pse Edi Rama bën gjithçka për izolimin e Kosovës?

Pse Edi Rama gënjen edhe për mbështetjen e BE?