Berisha: Në 12 vite pavarësi Kosova ka njohur një zhvillim dhe progres të gjithanshëm sa rrallë ndonjë vend tjetër

Gezuar Kosove 12 vjetorin e Pavaresise!

Te dashur miq, sot qytetaret e Kosoves dhe mbare kombi shqiptar festojne 12 vjetorin e Pavaresise se Kosoves.

Ata perulen me nderimin me te thelle para gjakut dhe sakrificave te dhjetra mijra bijeve dhe bijave te Kosoves, qe rane ne luftra gjate nje shekulli qe Kosova te mbetej e pamposhtur dhe te behej e lire dhe pavarur. Sot ne kete dite ne nderojme vepren e pavdekshme te arqitektit te Kosoves se Pavarur, burrit mendjendritur te kombit tone, Presidentit Ibrahim Rugova dhe komandantit legjendar Adem Jashari, nderojme miqte dhe partneret tane te Aleances se Atllantikut te Veriut qe bene te mundur çlirimin dhe pavaresine e Kosoves nga rregjimi barbar i Millosheviçit.

Ne 12 vite pavaresi Kosova ka njohur nje zhvillim dhe progres te gjithanshem sa rralle ndonje vend tjeter ne histori.

Viti qe kaloi ishte per Kosoven nje vit i veshtire por perseri ishte viti i triumfit te saj.
Gjate vitit qe kaloi ajo u perball me tradhetine e hapur te trijkes famzeze te Miladinit shqipfoles, Esad Toptanit te Ri dhe Baton Stanishiqit. Kosova u perball me tradhetine e dyte te madhe te Tiranes zyrtare.

Por viti 2019 ishte perseri viti i ngadhenjimit te saj Ajo me guxim dhe mençuri arriti ti shnderroje ne plehra te historise projektet e Vuçiç dhe argateve te tij shqipfoles te krijimit te Serbise se Madhe nepermjet ndarjes dhe coptimit te saj apo Jugosllavise se Re me emer fallco Minishengen.

Me keto qendrime Kosova u deshmua faktor kryesor paqe dhe stabiliteti ne Ballkan.

Ndaj sot te dashur miq le te urojme perzemersisht ne kete dite te madhe Kosoven dhe mbare qytetaret, autoritetet e saj; Gezuar 12 vjetorin e Pavaresise! Zoti e bekofte Kosoven dhe kombin shqiptar! sb