Hidhet në erë me tritol një dyqan në Lezhë

Një sasi eksplozivi ka shpërthyer gjatë natës në fshatin Gocaj të Lezhës. Lënda eksplozive është vendosur në derën e një dyqani në pronësi të shtetasit Arben Malotaj duke shkaktuar vetëm dëme materiale. Policia ka mbërritur menjëherë në vendngjarje dhe ka nisur hetimet.

Pas ngjarjes, në dëshminë e parë që kanë dhënë familjarët, pretendojnë se nuk kanë asnjë konflikt dhe nuk i dinë arsyet e vendosjes së lëndës eksplozive në biznesin e tyre.

“Në një dyqan ushqimor të shtetasit A.M., 49 vjeç, banues në Gocaj, Lezhë dyshohet se ka shpërthyer lëndë plasëse. Si pasojë ka vetëm dëme materiale. Grupi hetimor vijon veprimet për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit”, njoftoi policia.

Dyqani ku ndodhi shpërthimi ndodhet pranë banesës së 49-vjeçarit. Fqinjë bëjnë me dije se familjarët nuk ishin në banesë kur ndodhi shpërthimi, pasi po festonin një ditëlindje.