Basha: Gjithë beteja jonë është që të mbahen sa më shpejt zgjedhjet e parakohshme

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas takimit me ambasadorin e BE, Luigi Soreca u shpreh se, beteja e opozitës dhe e të gjithëve është e rëndësishme zhvillimi i zgjehdjeve të parakohshme.

Basha ndër të tjera në deklaratën e tij për mediat ka theksuar se gjithçka që po ndodh në vend është produkt i vetë qeverisë me në krye Edi Ramën.

“E gjithë beteja jonë është që zgjedhjet e parakohshme të bëhen sa më shpejt që shqiptarët të zgjedhin me votë të lirë përfaqësuesit e kuvendit të bashkive është e vetmja zgjidhje për daljen nga kriza politike, për të ndalur gremisjen e vendit për të zgjedhur qeverisjen e tyre që të krijojë më shumë mundësi për punës.

Gjithçka që po shohim në këtë vend, bjerrja e shpresës, kriza ekonomike është produkt i krizës politike. Kriza politike është krijuar pikërisht nga mentaliteti i KÇK. KÇK është qeveria, kryeministri dhe veglat e tij në pushtet. Zgjedhje parlamentare në një ditë me ato qëndrore nuk janë dëshire por domosdoshmëri, është thirrja e çdo shqiptari për të nxjerrë vendin nga kriza kjo është beteja”, tha Basha.

Gjithahstu Basha theksoi se, opozita është e angazhuar për tryezën zgjedhore, dhe po bën çdo përpjekje që reforma zgjedhore të përfundojë me 15 mars por një pjesë të rëndësishme ka dhe pala tjetër që ka sot pushtetin.

Basha tha se, opozita është e gatshme që të japë të gjithë kontributin e saj që Reforma të përfundojë sa më parë, në mënyrë që vendit të hapet rruga për zgjedhje të parakohshme.