Ruçi ikën fshehurazi, naftëtarët i vërsulen Finos: Jemi pa bukë, të paktën…

Naftëtarët kanë qenë në protestë sot përpara Bashkisë së Fierit, teksa në godinë ndodhej kreu i Parlamentit, Gramoz Ruçi i cili është deputet i parë i Fierit. Ruçi nuk ka pranuar të takojë naftëratët që protestojnë prej disa ditësh për pagat e prapambetura.

Ai ka dalë nga dera e pasme e bashkisë, ndërsa deputeti socialist Bashkim Fino ka patur një takim të shkurtër me naftëtarët të cilët të tensionuar kanë kërkuar zgjidhje nga mazhoranca qeverisëse për Rafinerinë.

Gazetarja e Abcneës.al, Valbona Davidhi raporton nga Fieri se protestuesit kishin ndërmjetësuar një takim me z. Ruçi, i cili edhe herë të tjera u ka premtuar naftëtarëve zgjidhje të problemeve të tyre. Por ditën e sotme Ruçi është larguar, duke mos pranuar të ballafaqohet me ta. Kjo ka acaruar dhe indinjuar protestuesit.

Të tensionuar naftëtarët i kërkojnë Bashkim Finos t’u mundësojë një takim me Gramoz Ruçin: “Ju lutem se jemi pa bukë, po na vdesim fëmijët, të paktën na mundësoni një takim”. “Jemi popull, na jepni një sqarim! Të paktën na respektoni, mos na ktheni kurrizin!”, u shprehën naftëtarët.

Për këtë ngjarje ka reaguar edhe kryetari i Degës së PD, Fier, Luan Baçi, i cili ka publikuar edhe videot e revoltës së naftëtarëve që janë braktisur nga qeveritarët.

Postimi Luan Baçit në Facebook
Vazhdon, pafundesisht, tallja dhe vuajtja e naftetareve, ne Fier dhe Ballsh.
Kane dite ,jave dhe muaj qe kerkojne te drejten e tyre, kerkojne punen e tyre, buken e femijve te tyre.

Sot ata kishin shume shpresa, si çdo dite, te mbledhur para Prefektures, mesuan se, do vinin deputetet e rilindjes, perfaqsues te qarkut Fier,

Nuk jane pak, por 10, kishin “zgjedhjet ” emerimet ne partine e rilindjes.

Por, si gjithmon keta zoterinje, mjeshtra te genjeshtres, vjedhjeve, shmangjeve, dhe ofendimeve, i shperfillen naftetaret, duke , i anashkaluar, siç u shpreh zonja ne Vidjo.

“Na kthen …….shpinën ”

Erdhen, fshehur dhe iken vjedhurazi, u larguan nga dera e pasme, e godines.
Turp per ju te vet quajtur deputet te Qarkut Fier.

Ju, paguheni me rroga te majme, keni privilegje abuzoni me pushtetin dhe nuk, e kuptoni, dot, hallin e ketyre qytetareve dhe gjithe shqiptareve.

Ju naftetare te nderuar dhe gjithe shqiptaret, me kete qeverri, me keta deputet dhe kete kryeminister, perkeqsimi i situates nuk ka te ndalur.

Ka vetem nje zgjidhje, rrezimin e tyre, shporrjen nje ore e me pare.
Rama ik.

Gepostet von Luan Baci am Freitag, 7. Februar 2020

Gepostet von Luan Baci am Freitag, 7. Februar 2020