Noka: Rama nuk i lufton kriminelët sepse ka ndarë pushtetin me ta

Ish-ministri i Brendshëm, Flamur Noka, i ftuar në Syri TV ka komentuar të ashtuquajturin “Operacioni Forca e Ligjit”, të cilin e quajti një show propagandistik të Rilindjes.

Sipas ish deputetit demokrat, të luftojë Rilindja krimin, është njësoj si të luftojë veten.

“Nuk i lufton sepse ka ndarë pushtet me ta. Të rastësishëm janë këta deputetë, kryetarë bashkish? Ky ka qenë favori i Ramës.

Ka një ligj anti-mafia në Shqipëri. Referoju atij. Ermal Hoxha dhe persona të tjerë të kapur në Xibrakë duhej ti nënshtroheshin “sekustrimit të pasurisë”. Kush e dekonspiroi? Rilindja. Kush e mbrojti? Rilindja. Pse si i bëri paratë ai, duke kënduar e shoqja? E gjithë është një show për të pastruar fytyrën e tij të njollosur nga krimi dhe droga”, u shpreh ish-deputeti.

Pse jemi skeptik dhe e paragjykojmë?

“Nuk luftohet krimi me aksione, por me strategji konkrete. Këto janë histori aksionesh. Kush e ndaloi 7 vjet? Pse këta nuk u liruan kur ishte PD në pushtet. Nuk kishte as ligj anti-mafia, as KÇK, por të gjithë përfunduan para drejtësisë”, tha Noka.