Guardiola: Barcelona do të pësojë krizë pas largimit të Messit, si Reali pa Ronaldon

Pep Guardiola beson se Barcelona do të përballet me një periudhë krize kur të largohet Lionel Messi nga Camp Nou, ashtu siç i ndodhi edhe Real Madridit pas largimit të Cristiano Ronaldos nga Santiago Bernabeu.

Kapiteni argjentinas Lionel Messi e ka kaluar të gjithë karrierën e tij si futbollist profesionist në Katalonjë, pasi ishte larguar nga vendlindja e tij, Rosario, dhe ishte shpërngulur në Barcelonë si adoleshent.

Megjithatë, zënka e tij publike me Eric Abidalin ka sjellë spekulime se Messi nuk ka më marrëdhënie të mirë me drejtuesit e klubit dhe Manchester City është interesuar për transferimin e tij.

“Mendoj se kur flisni për lojtarë, duhet t’i tregoni emrat sepse përndryshe ua njollos emrat të gjithëve”, shkroi Messi në postimin e tij në Instagram, në përgjigje ndaj deklaratës së drejtorit sportiv të Barcelonës, i cili sugjeroi se disa lojtarë s’e kishin dhënë maksimumin dhe kjo ndikoi në shkarkimin e Ernesto Valverde.

Barcelona ka tentuar t’i heshtë këto spekulime. Trajneri i ri Quique Setien i siguroi gazetarët në konferencën e tij të fundit se Messi ishte duke buzëqeshur si zakonisht në stërvitjen e së mërkurës.

Real Madridi e di se si është ta humbësh yllin e skuadrës, pasi që Cristiano Ronaldo i kishte lënë ata për Juventusin para dy vjetëve, pasi i kishte fituar tre titujt e Ligës së Kampionëve në tre sezonet paraprake.

Dhe Guardiola, i cili e njeh Barcelonën dhe Messin mirë nga periudha e tij si trajner në Camp Nou, i paralajmëroi tifozët e ish-klubit të tij se ata duhet të përgatiten për një periudhë të vështirë pas largimit të Messit.

“S’mund të evitohet një periudhë e vështirë pas largimit të tyre, pasi këta lojtarë janë shumë të rëndësishëm”, tha trajneri i Manchester Cityt, kur u pyet për situatën e Messit dhe vështirësive që Real Madridi i kishte kaluar pas largimit të Ronaldos.

“Kur Messi do të largohet nga Barcelona, atyre do t’iu duhet një periudhë kohore për t’u përshtatur me realitetin e ri. Është e paevitueshme”.

“Këta djelmosha i shënojnë nga 40 apo 50 gola në sezon”.