“Fasada po vdes njerëz në QSUT”, Basha ngre alarmin: Kapaciteti i kirurgjisë është përgjysmuar…

Kryetari i PD, Lulzim Basha bëri një deklaratë të fortë teksa komentoi edhe Kirurgjinë e re në Qendrën Spitalore Nënë Tereza, pohoi se ka pasur raste kur pacientët kanë ndërruar jetë, pasi sipas tij për të shkuar nga urgjenca në sallat e operacionit duhet më shumë kohë.

Gjatë një bashkëbisedimi live me qytetarët në ‘Facebook’ Basha tha se, tashmë fasada e QSUT po merr jetë njerëzish, ndërsa shtoi se nga një kapacitet prej 12 sallash operacioni, sot Kirurgjia ka 6 të tilla.

Pyetja: Hajde ne QSUT. Shikoni se çfarë bëhet tek Pediatria, nuk ka mjekë të na vizitojnë fëmijët…

Lulzim Basha: E di, kam qenë para disa kohësh, ndonëse pa kamera. Do të vij përsëri. E kam dëgjuar edhe javën e kaluar nga mjekët e QSUT se në çfarë gjendje katastrofike ndodhet jo vetëm Pediatria, por e gjithë QSUT-ja. Nuk ka gjë që e përmbledh më mirë konceptin e fasadës sesa ajo që u bë në QSUT.

Sapo u inaugurua Kirurgjia e re, nga 12 kemi 6 salla, nga 120 kemi 60 shtretër. Po ta shikosh nga kronikat televizive, po, fasada është e bukur, është e lyer bukur. Po të futesh brenda kemi gjysmën e kapacitetit që kishte e vjetra për t’u shërbyer pacientëve, për të mos u futur në detaje të tjera të tmerrshme që kam dëgjuar nga profesionistët sesi mënyra dhe koha e komunikimit nga një repart i urgjencës tek një repart tjetër është zgjatur në krahasim me çfarë ishte.

Pra, në qoftë se të duheshin një minutë apo dy minuta për të kaluar nga emergjenca në sallë operacioni, tani duhet të kalosh dy- tre ashensor. Pse?! Për hir të fasadës. Dhe kanë filluar vdekjet e atyre pacientëve, të cilëve mund t’u shpëtohet jeta, në qoftë se thelbi do të kishte prevaluar mbi fasadën.

Jo, fasada në këtë rast, kontekstualisht, po vdes njerëz në QSUT. Do të vij shumë shpejt, edhe tek Pediatria, për të cilën për fat të keq kam marrë raportime, kam parë edhe raportime në media, kemi patur edhe njerëzit tanë në terren së fundmi për të parë sesa e tmerrshme është gjendja dhe për ta denoncuar atë. Dhe ju siguroj që do të jetë një nga prioritetet kryesore dhënia fund e kolapsit në shëndetësi.

Më jep një motiv të vij nga Italia dhe të votoj për ty?
Me PD ne do të rikthjejmë në Shqipëri trajektoren e rritjes ekonomike. Të ringjallim ekonominë është objektivi ynë.

Çfarë qendrimi keni sot pas katër vitesh për reformën territoriale, e bërë në mënyrë të njëanshme nga Rilindja? A është në axhendën tuaj rindarja territoriale?

Do ta shpegoj se ke kërkuar edhe takim në zyrë. Ajo që kemi thënë prej fillmit do ti qendrojmë. Reforma territoriale është dështim, nuk ka më demokraci, fondet nuk po shkojnë për më shumë investime, por po shkojnë për qoka. Kjo situatë duhet të ndryshojë, prioritet për ne është një reformë e re territoriale. Jo thjeshtë një hartë të re.

Më erdhi turp si u foli ajo punonjësja. A do të jepni mësim të universitet? Do kisha shumë dëshirë
Së pari unë do e vazhdoj turin tim dhe nuk ka askush dhe asgjë. Mua më vjen keq për atë zonjës se ishte e terrorizuar, e bëri me urdhër nga lart. 30 vjet pasi aty ra komunizmi pamë një gjendje të turpshme. Erdhi me urdhër nga lart, por kot e kanë mua s’më ndalin dot. Shpresoj që së shpejti të takohemi unë do e vazhdoj turin tim edhe në universitet. Sa i përket mësimdhënies shpresoj që në fillimtë bëj dicka, pastaj pse jo.